SOKAK ÜNİVERSİTE

Kobanê için Suruç’a giden üniversitelilere bombalı saldırı

Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) çağrısıyla aralarında Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu ve İstanbul ile Ankara’dan hareket ederek Urfa’nın Suruç ilçesine giden yaklaşık 300 genç Urfa’nın Suruç İlçe’sinde basın açıklaması yaptıkları esnada bombalı saldırıya uğradı

Sosyalist gençlere Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) üye ve yöneticilerinin yanı sıra Devrimci Trabzonsporlular taraftarları ve Anarşist Faaliyet üyeleri eşlik ediyordu.

SGDF’liler, geçiş öncesi konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirmek isterken, gençlerin arasında bomba patladı.

Yaşanan patlama sonucunda onlarca kişinin yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı. Yaralılar sınırlı sayıda ambulansla hastaneye taşınırken, Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar için acil kan ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

Patlamanın ardından halkın olay yerinde bekleyen sivil araçlara yönelik tepkisi üzerine, araçların içindekiler havaya ateş açarak uzaklaştı.

İntihar saldırısı iddiası

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç, kendisinin patlamadan yaralı olarak kurtulduğunu, patlamanın basın açıklaması sırasında üzerlerine bomba atılması sonucu gerçekleştiğini düşündüklerini aktardı.

DBP Urfa İl Eş Başkanı İsmail Kaplan ve bazı haber ajansları ise patlamanın IŞİD tarafından gerçekleştirilen bir intihar saldırısı olduğu iddiasında bulunuyor.

Kayank: sendika.org

Benzer Yazılar