POLİTİKA SOKAK

Seçim Kurulu, Türel’e dur dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in kent merkezinde ortaya çıkan antik nekropol alanında uygulanacak projeye ilişkin basın toplantısı, Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu’nca iptal edildi. CHP ve MHP’nin başvurusu üzerine alınan iptal kararını ‘siyasi suikast’ olarak değerlendiren Türel, “Biz kefeni giyip yola çıktık. Bizi korkutamazlar, bizi susturamazlar, onlar istedikleri kadar çabalasın” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, kent merkezinde eski Doğu Garajı olarak bilinen bölgede 10 yıl önce temel kazısı sırasında ortaya çıkan ve burada bulunan arkeolojik kalıntılar ışığında kentin bilinen tarihini değiştiren nekropol alanında uygulanacak proje için sabah saatlerinde basın toplantısı düzenlemek istedi. Toplantının yeri ve saati dün basın merkezlerine bildirildi. Basın toplantısının öğrenilmesinin ardından CHP İl Başkanlığı ve MHP Muratpaşa İlçe Başkanlığı, basın toplantısının seçim yasakları kapsamında olduğu iddiasıyla Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. İtirazı değerlendiren Kurul, basın toplantısının iptali yönünde karar aldı.

TOPLANTI İÇİN HERŞEY HAZIRDI

Büyükşehir görevlileri karardan habersiz toplantının yapılacağı yerde hazırlıklarını tamamladı. Alana açılan sokağa dev boyutta Menderes Türel’in fotoğrafı ve ‘Antalya’ya İyi Gelecek’ sloganının yazılı olduğu bayraklar asıldı. Kahvaltı için masalar kuruldu, alana LED ekran yerleştirildi. Türel’e eşlik etmek için İl Kültür ve Turizm İbrahim Acar da alana geldi. Basın toplantısı için her şey tamamlandıktan sonra Başkan Türel geldi. Kısa süre yetkililerden projeyle ilgili bilgi alan Türel, sonra mikrofon başına geçti ve basın toplantısının Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu kararınca iptal edildiğini belirterek, toplantıyı bitirdi.

‘DEMOKRASİ ADINA AYIP’

Türel, partisinin Muratpaşa İlçe Başkanlığı’nda konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Konuşan Türkiye’ diyorsak kişilerin, siyasilerin görüşlerinin hür bir şekilde, özgürce duyulmasını istiyorsak bu ve benzeri yaklaşımları siyasi partilerimizin en azından talep etmesi bile demokrasi adına büyük ayıptır” dedi. Türel, açıklamalardan kimsenin korkmaması gerektiğini belirterek, “Bu ülkede bir Menderes demokrasi uğruna şehit olmuştur bin Menderes de şehit olur” dedi.
YASAK KAPSAMINA GİRMEZ
Toplantının Doğu Garajı nekropol alanında yapılacak çalışmalarla ilgili teknik bilgilendirme amacı taşıdığını belirten Türel, rakip partilerin yaşadığı korkuyu anlamakta zorluk çektiğini söyledi. Türel, şöyle konuştu:
“Korkmasınlar. Onlar da çalışsınlar, hizmet üretsinler, bu memlekete eserler kazandırsınlar. Milletin gönlüne böyle baskıcı yaklaşımlarla değil, çalışarak girmeye çalışsınlar. Hayatları boyunca postal ve süngü gölgesinde siyaset yapanlar aynı alışkanlıklarını sürdürüyor. Seçim Kanunu’nun son 10 güne ilişkin yasakları sadece açılış ve törenleri kapsamaktadır. Doğu Garajı’nda bir tören yapmayacaktık, sohbet edecektik, kahvaltılı buluşma yapacaktık. Ne bir kurdele kesmesi, ne de tören benzeri uygulama yapmayacaktık.”

SİYASİ SUİKAST

Bir basın toplantısının ilçe seçim kurulu kararıyla iptaliyle hayatında ilk kez karşılaştığını, Antalya ve Türkiye’de de bir ilk olduğunu düşündüğünü aktaran Türel, şöyle devam etti:
“Heybelerinde bir şey yok ki, iftira ve yalan var. ‘Projeler yarışsın’ diyoruz. Onların ellerinde ancak proje olmadığı için bizim projelerle ilgili milletimize hakaret etme alışkanlıkları var. Menderes Türel’in açtığı kavşaklar insanlar için değilmiş, insan odaklı değilmiş. Yazıklar olsun size. Bu milleti insan yerine koymayanlara, 7 Haziran’da Antalyalılar en güzel cevabı verecektir sandıkta. Antalyalılar bugün Menderes Türel’e yapılan siyasi suikastın hesabını sandıkta 7 Haziran’da soracaktır.”

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE

Antalya’da artık seçime saatler kala iftira senaryolarının, kirli birtakım oyunların gündeme geldiğini ileri süren Menderes Türel, “Seçim sürecini kirletmeyin” çağrısı yaptı. Konuyla ilgili İl Seçim Kurulu’na, gerektiği takdirde Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz edeceklerini ve mümkün olması halinde Doğu Garajı’nda basın toplantısı yapacağını kaydeden Türel, yasak kararının aynı zamanda basın özgürlüğüne darbe niteliği taşıdığını öne sürdü.
Türel, “CHP ve MHP olarak basın özgürlüğünü ağzınıza almayın. Maalesef Türkiye’de CHP ve MHP basın özgürlüğü adına, demokrasi adına büyük bir ayıp işlemiştir” dedi.

Haber :Emre BAYLAN

Benzer Yazılar