BİLİM TEKNİK EĞİTİM EMEK GENÇLİK Genel SOKAK ÜNİVERSİTE

Üniversitedeki işleyişi eleştiren felsefe hocasına ceza

Felsefe Bölümü toplantısında üniversitenin ve bölüm ün işleyişini eleştiren Doç. Dr. Çetin Balanuye’ye ‘kademe ilerleme’ cezası verildi, görevde yükselmesinin önü kesildi.

SERBAY MANSUROĞLU

Antalya Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Balanuye, ‘doçent’ unvanını YÖK-Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’ndan 4 Şubat 2011 tarihinde aldı. Ancak Akdeniz Ünversitesi Rektörlüğü 4,5 yıla yakın zamandır Balanuye’yi kadroya atamadı. Balanuye’nin uğradığı haksızlık yalnızca Rektörlük düzeyiyle sınırlı değil. Felsefe Bölüm Başkanlığı, Doçent olmasına karşın Balanuye’ye hiçbir jüride görev vermedi, böylece yüksek lisans jürileri, doktora jürileri ya da doktora yeterlik jürileri gibi görevlerden tümüyle dışlandı.

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLSÜZLÜK
Doç. Dr. Çetin Balanuye, Felsefe Bölüm Başkanlığı’nın akademik kurulu toplantısında söz alarak bölümün akademik işleyişi ile ilgili olarak dile getirdiği eleştirileri gerekçe gösterilerek hem Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Yakıt hem de Prof. Dr. Şahin Filiz tarafından soruşturma talebiyle şikayet edildi. Soruşturma kapsamında Balanuye’ye disiplin yönetmeliğinin en ağır cezalarından olan ‘kademe ilerlemesinin durdurulması cezası’ verilmesi önerildi. Teklif, Rektör tarafından onaylanarak Çetin Balanuye’ye tebliğ edildi.

‘CEZA ONUR PAKETİ’
Balanuye, Rektörlük düzeyinden başlayarak, Dekanlık, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Bölüm Başkanlığı düzeylerinde kendisine uzun yıllardır sistematik olarak baskı, yıldırma ve ayrımcılık uygulandığını belirtti. Balanuye, “Bu antidemokratik baskı ortamına itiraz ettiğim için cezalandırılmaktan gurur duyuyorum. Akademik nesnellik, bilim, felsefe ve özgürlük mücadelesi bu türden cezaları onur plaketine dönüştürür. Kararlı ve ısrarcıyım, ifade özgürlüğünü hiç olmazsa üniversiteye getirmek için çalışacağım” dedi.

Kaynak : Birgün.net

Benzer Yazılar