İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EKONOMİ » Antalyalı esnaftan kriz eylemi

Antalyalı esnaftan kriz eylemi

    Antalya- Belek’te faaliyet gösteren esnaf, turizm sezonunun kötü gitmesi ve turistlerin otellerden rahatça çıkarak alışveriş yapmalarına engel olunduğu gerekçesiyle kontak ve kepenklerini kapatarak çarşı girişinde toplandı. Çevreden konvoy halinde gelen çok sayıda taksici ve esnaf da eyleme destek verdi.

    Kadriye Esnaf Derneği (KAGİD), Kadriye taşıma taksi Kooperatifi, Kadriye Otobüsçülerle Kooperatifi, Belek esnaf Derneği (BELDER), Belek Taksiciler Kooperatifi Belek Otobüsçüler Kooperatifi, Boğazkent Esnaf Derneği (BOGDER) Boğazkent Taksi Kooperatifi, Boğazkent Otobüs Kooperatifleri’nin bulunduğu kitle adına basın açıklamasını okuyan esnaf Emrah Yılmaz, son 20 yılın en kötü turizm sezonunu yaşadıklarını söyledi. İş yapamadıkları için kiralarını ve kredi borçlarını ödeyemediklerini belirten Yılmaz, “Bankalar artık turizm esnafını riskli sınıfa koyarak kredi vermiyor. Sıkıntılarımızı yerel yöneticiler ve ilgili makamlara iletiyor ama kesin bir çözüm sağlayamıyoruz. Avrupa pazarı ve diğer turizm pazarlarıyla acilen bağlantı yapılarak olumsuz havanın yumuşatılmasını bekliyoruz.” dedi.

    Otel bünyelerinde kokartsız rehber çalıştırıldığını iddia eden Yılmaz, bu tesislerde araç kiralama adı altında hanutçuluk yapıldığını belirtti.

    Bu kişilerin turizm beldelerini olumsuz yönde etkileyecek kötü reklam yaptığını iddia eden Yılmaz, “Kokartsız rehberler turistlere, “Dışarı çıkmayın can güvenliğiniz yok” gibi şeyler söyleyerek onları korkutup tedirgin ediyor. Bu insanlar esnafımıza ve çevremize zarar veriyor.” diye konuştu. Yılmaz, turizm pastasının her kesime adil paylaştırılmasını beklediklerini dile getirdi.

    Basın açıklamasının ardından esnaf, çarşıya dönerek kepenklerini açtı. Şoför esnafı ise duraklarına giderek müşteri beklemeye başladı.