ÖZEL HABER POLİTİKA SOKAK

Alanya’da yaşananlar Erdoğan’ın intikam politikası

Antalya Sokakları Özel – HDP Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik Alanya’da yaşananlara ilişkin Antalya Sokakları’na konuştu;

‘Türkiye’de bir takım şeyler olacak diye umutlanırken bu durum tersine döndü, biz orada bir Sivas yaşayabilirdik, yaşananalar gerçekten ürkütücüydü. Erdoğan’ın başkan olamaması AKP’nin tek başına iktidar olamaması bunları tamamıyla faşizan bir noktada bıraktı. Şimdi tam da bunun intikamını alıyorlar’

7 Haziran seçimlerinden sonra AKP’nin tek başına iktidar olamaması ve Erdoğan’ın başkanlıkta ısrarı sebebiyle yaşanan savaş ortamında Mardin Midyat’ta yaşamını yitiren askerin Alanya’daki cenaze töreni sonrası kentte; HDP ve Kürt halkına yönelik nefret eylemleri yaşandı. HDP Alanya İlçe Binası kullanılmaz hale gelirken, çok sayıda kişi yaralandı, otuzu aşkın kişi gözaltına alındı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik Alanya’da yaşananlara ilişkin Antalya Sokakları’na konuştu.

‘YÜRÜYÜŞÜ HDP’YE LANETE ÇEVİRDİLER’

Alanya’da sosyal medya üzerinden Kürtlerin hedef gösterildiğini belirten Zarife Atik, ‘yürüyüş yapılacağını ve esnafa saldırı olacağını bekliyorduk, günler öncesinden sosyal medyadan örgütlenildi, fotoğraflar paylaşıldı, biz bunların önüne geçmek için Milletvekilimiz Saruhan Oluç aracılığıyla valiyle ve emniyet müdürüyle görüşme yaptık. Alanya’da olabilecek bir provokasyonda bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledik. Onlar da bize ‘müsterih olun böyle bir şey olmayacak’ şeklinde hem valilikten hem de emniyetten geri döndüler. Ama teröre lanet diye bir gösteri yaptılar. Bunu da Hdp’ye lanete çevirdiler. Korkunç bir şey yaptılar orada’

‘İLÇE BİNASI İÇİNDE SİVAS’I YAŞAYABİLİRDİK’

‘Bu manzara beni gerçekten ürküttü çok etkiledi; öncelikle çok kaygılandım; yani biz bir Sivas yaşayabilirdik ilçe binasının içinde. Gaz atıyorlar, gaz içeri geliyor sıcaklık 50 derece, bütün camları aşağıya indirdiler, hiçbir güvenliğimiz yok polisle iletişim yok, sadece bağırarak çağırarak tamam götüreceğiz edeceğiz bilmem ne yapacağız diyorlar. Biz yurtseverlere komünistlere eylemlerde nasıl tavır takındıklarını çok iyi biliyoruz . Yani biz o sokak gösterilerini çok yaşamışız anında gaz atıp tutuklarlar bilmem ne yaparlar.

Polisin hakaretlerine maruz kaldıklarını söyleyen Zarife Atik, daha önce Kemer’de, Gazipaşa’da seçim dönemlerinde aynı durumların yaşandığını fakat polisin o dönem diplomatik bir dil kurduğunu, ancak son yaşanan olayda polisin göstericilerle aynı tutumu aldığını belirtti. Atik şöyle konuştu; ‘Arkadaşımla ben saat 17.00’de geldik dedik ki bizim güvenliğimizi alın biz ilçe binamıza gitmek istiyoruz. Kesinlikle almayacaklarını söylediler. Hakaret ettiler, nasıl gidiyorsanız gidin başınızın çaresine bakın dediler.’

Bir saat sonra tekrar araya emniyetten birilerinin girmesiyle polis eşliğinde binaya girebildiklerini aktaran Zarife Atik, binanın bütün camların kırıldığını, altı saat boyunca bina içinde mahsur kalındığını gece yarısına doğru polis eşliğinde dörderli beşerli gruplar halinde binadan çıkabildiklerini söyledi. Sosyal medya üzerinden örgütlenildiği bilgisi aldıklarını ve saldıracaklarına ilişkin söylentilerin olduğunu da sözlerine ekledi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan olamayışıyla birlikte faşizan uygulamaların yaşandığını ifade eden Zarife Atik, ‘Normalleşmeyi konuşurken,barışı konuşurken tam böyle Türkiye’de bir takım şeyler olacak diye umutlanırken bu durum tersine döndü . Erdoğan’ın başkan olamaması, Akp’nin tek başına iktidar olamaması bunları tamamıyla faşizan bir noktada bıraktı. Şimdi tam da bunun intikamını alıyorlar.

‘BAŞKAN DA SAVAŞ DA YAPTIRMAYACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı ‘Seni Başkan Yaptırmayacağız’ dememize çok kızmıştı. Yine söyleyeceğiz yine söyleyeceğiz; yine diyoruz ki başkan da yaptırmayacağız savaşta yaptırmayacağız. Ama tabi Türkiye’de duyarlı demokratların, demokrasiden yana olanların, herkesin buna ses çıkarması lazım, tavır alması lazım. Çünkü bu faşizm böyle bulaşıcı bir şey. Bu ülkede hepimiz farklı kimlikte, farklı inanç insanlarız, farklı düşünebiliriz ama hepimize bir yaşam güvencesi gerekir. Hepimizin konuşabilmesi gerekir. Güvende hissetmemiz lazım,kaygılı beklenti, sürekli endişe duymak çok kötü bir şey; insan psikolojisini bozan bir şey.

‘BARIŞ HEPİMİZE LAZIM’

Herkesin şöyle düşünmesi lazım önce konuşabilmeyi becermeliyiz; her birimiz her birimizin haklarını sahip çıkmalıyız; barış hepimize lazım. Barış kurumlar üstüdür, siyasi partilerden de herkesten de değerlidir. Bu hepimizin geleceği için çok gerekli bir şey. Herkesi barışı düşünmeye, barışta ısrar etmeye çağırıyoruz’.

*da-pi

Benzer Yazılar