SOKAK

Irkçı pankart hakkında suç duyurusu

Antalya’da, “terörü protesto” bahanesiyle bir cadde girişine asılan ve üzerinde ”Ölünüzü dirinizi bir gün hepinizi ay yıldızlı bayrağa selam durduracağız” yazılı pankart, şikayet üzerine kaldırıldı. HDP, pankart asanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

Kapalıyol girişine, üzerinde ”Ölünüzü dirinizi bir gün hepinizi ay yıldızlı bayrağa selam durduracağız” yazılı pankart asıldı. Geçen hafta sonu,pankartın bulunduğu caddenin üzerine Yörükler Derneği öncülüğünde bir grup tarafından marşlar eşliğinde dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri asıldı. Ancak pankart, şikayet üzerine polis tarafından kaldırıldı. HDP Antalya İl Başkanlığı ise pankartla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, pankartın nefret ve ayrımcılık içerdiği gerekçesiyle bunu asanlar hakkında yasal işlem yapılması istendi.

HDP adına avukat Hakan Evcin tarafından yapılan suç duyurusunda, 13 Eylül tarihinde Kazım Özalp Caddesi başına asılan pankartın nefret ve ayrımcılık içerdiği iddia edildi. Şikayet üzerine kaldırılan pankartın sosyal paylaşım ortamında yoğun şekilde kullanıldığı belirtilen suç duyurusunda, pankartta ”ölü diri” gibi ifadeler kullanılarak, toplumdaki gerilimin artırıldığı ileri sürüldü. Sokağa basit bir protesto için çıkacak insanların bile ”Ölünüze selam durduracağız” şeklindeki ifadelerle kışkırtıldığı iddia edilen suç duyurusunda, HDP binalarının saldırıya uğradığı, işyerlerinin ve araçların yakıldığına dikkat çekildi.

Pankartın altında adı geçen firmaların ismini de suç duyurusuna ekleyen HDP, savcılığa verdiği dilekçede “Suç konusu pankartı hazırlayan, üreten, asan, sahiplenen kişilerin tespit edilmesi mümkündür. Yurdumuzun barışa ihtiyacı olduğu bu dönemde provakatif davrananların cezalandırılması gerekmektedir. Aksi bu linç eylemlerini artırmaktadır” denildi.

Benzer Yazılar