İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Kepez – Santral’de kira yardımı yok

Kepez – Santral’de kira yardımı yok

  Antalya – Antalya’nın Kepez İlçesi’nde, Kepez ve Santral mahalleleri sınırları içerisinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatının, müteahhit firma Sur İnşaat tarafından zamanında bitirilememesi nedeniyle mağdur olan hak sahiplerine kira yardımı yapılmayacağı belirtildi.

  Antalya’nın Kepez İlçesi’nde, Kepez ve Santral mahalleleri sınırları içerisinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatının, müteahhit firma Sur İnşaat tarafından zamanında bitirilememesinden kaynaklı hak sahiplerinin ödenmeyen kira yardımı mağduriyetlerini Eylül ayı başında Çevre ve Şehircilik Bakanına hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile meclis gündemine taşıyan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı’ya cevaben gelen yazıda Bakanlığın kira yardımı yapmayacağı bildirildi. Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, cevaben gelen yazıda; “….. konutların fiili teslimini yapamayan yüklenici firmaya Aralık 2020 tarihine kadar süre verildiği, 36 ayı dolan hak sahiplerinin kira yardımı ödemelerini yüklenici firmanın üstlendiği Bakanlığımıza bildirilmiştir’ diye yazılmasının kira yardımı bekleyen hak sahiplerinin ortada kaldığını bize söylemektedir” dedi.

  ÖNERGE EYLÜL’DE VERİLMİŞTİ

  Cavit Arı, 1 Eylül 2020 tarihli önergesinde; “Vatandaşımızın başında zaten bir salgın belası var. Bu yetmezmiş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptıkları yönetmelik değişikliğiyle riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresini 36 aydan 48 aya çıkarmalarına rağmen 7 aydır hak sahiplerinin ne kiralarını ödüyor ne de evlerini zamanında teslim ediyor. Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesinin yazısına da cevap vermiyor. Alacağına aslan kesilen hükümeti, vatandaşa ödemesi olunca araki bulasın, kapı duvar. Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor. Vatandaş çaresiz. Bakanlık kayıtsız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bir kez daha zaman kaybetmeden vatandaşın mağduriyetini gidermesi için harekete geçmeye davet ediyorum ve burada esas olanın inşaatın zamanında bitirilmesi olduğunu tekrarlıyorum” demişti.

  PROJE BİTMEDİ, KİRA YARDIMI VERİLMEDİ

  CHP milletvekili Cavit Arı önergede Çevre ve Şehircilik Bakanı’na şu soruları yöneltmişti: “Kira yardımı süresinde yapmış olduğunuz uzatmaya rağmen Antalya Kepezaltı ve Santral mahalleleri kentsel dönüşüm projesi kira yardımı ödemeleri neden yapılmamaktadır? Kira yardımı ödemeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Bakanlığınıza yazılan yazıya cevap verilecek midir? Verilecekse ne zaman verilecektir? Bahse konu kentsel dönüşüm projesi neden zamanında bitirilememiştir? Projenin bir an önce bitirilmesine yönelik alınacak denetim ve önlemlere ilişkin bir çalışmanız var mıdır? sorularını yöneltmişti.”

  ANTALYA HALKEVİ: MAALESEF DEDİKLERİMİZ ÇIKTI, HALKIMIZI MAĞDUR ETTİLER

  Antalya Halkevi Şube Başkanı Hüseyin Ayçiçek, “Kepez-Santral kentsel dönüşüm projesi Menderes Türel tarafından gündeme getirildiğinde, bu iki mahallede halkı uyarmak için binlerce broşür dağıttık. Yaptığımız toplantılarda uyardığımız konulardan birisi de tam da buydu. Yarın ekonomik kriz olur, müteahhit batar kaçar, inşaat uzar ve size söz verilen kira yardımları kesilir. Bu durumun ‘inşaat bitene kadar kira yardımı verilecektir’ sözleşmelere eklenmesi gerektiğini söyledik. Maalesef dediklerimiz çıktı. Halkımızı mağdur ettiler.” dedi.