İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Korona günlerinde Antalya’da suya gizli zam

Korona günlerinde Antalya’da suya gizli zam

  Antalya Sokakları Özel Haber – Antalya’da Mayıs ayı su faturalarının yüksek gelmesi üzerine su fiyatlarına zam yapıldığı ortaya çıktı. Ocak 2020’de 3,62 olan metreküp fiyatının Mayıs ayında 3,76’ya yükseldiği görüldü.

  Antalya’da vatandaşların Mayıs ayı su faturalarının yüksek geldiği  şikayetlerini sosyal medyadan paylaşması üzerine 1 Ocak tarihinde 3,62 olan metreküp su fiyatının, Korona günlerinde 3,76’ya çıkarıldığı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesine bağlı ASAT tarafından suya %3,86 zam yapıldığı anlaşıldı.

  ASAT ZAM YOK DEDİ

  Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürü İbrahim Kurt ise Antalya’da su faturalarının fazla geldiği tepkileri üzerine yaptığı açıklamada “Giderlerimiz sabit ve dövize bağlı olarak artmakta, gelirlerimiz ise Mart ve Nisan ayında yüzde 50’ye yakın düştü. Tüm bu giderlerimize rağmen suya bir zam ve kademe uygulaması yapılmamıştır ve yapılması gündemde değildir” dedi.

  Ancak su tüketiminin korona günlerinde arttığı bir dönemde ASAT gelirlerin nasıl düştüğü merak konusu.

  2019’DA %20 ZAM YAPILMIŞTI

  Antalya Büyükşehir Belediyesi en son 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suya yüzde 20 oranında zam yapmıştı. Daha önce 1 metreküp su fiyatının yüzde 35’i kadar miktarda alınan atık su bedelinin ise Ekim ayından itibaren yüzde 40’a çıkarıldığı ASAT tarafından açıklanmamasına rağmen sonradan anlaşılmıştı.

  Etiketler: