Anasayfa KENT MANŞET SOKAK

Kaleiçi Saat Kulesi’ndeki orijinal saatin çalınıp yerine plastik saat takıldığı ortaya çıktı

Tarihi Kaleiçi Saat Kulesi'ndeki orijinal saatin çalınıp yerine plastik saat takıldığı ortaya çıktı

Tarihi Kaleiçi Saat Kulesi’nin devam eden restorasyonu sırasında kulenin tepesine 19’uncu yüzyıl başlarında takıldığı belirtilen orijinal saatin çalındığı, yerine plastik saat takıldığı ortaya çıktı.

DHA’nın haberine göre plastik saati tarihi taşlara tutturmak için kullanılan demir çerçevelerin de yıllar içerisinde ağırlıklarıyla tarihi taşları çatlattığı tespit edildi. Kuledeki demir çerçeveler ve plastik saat sökülerek kaldırıldı.

Kulenin Helenistik döneme ait burçlar üzerinde yer aldığı, ve Bizans döneminde yapıldığı belirtiliyor. 1900’lü yılların başında 2’nci Abdülhamid döneminde inşa edilen saat kulesindeki orijinal saatlerin 1988 yılında çalınmış olabileceği tahmin ediliyor.

Saat Kulesi’ne en son onarımı 1985’te yapan Recep Gürgen ile temasa geçilerek, 1900’lü yıllardaki orijinal saate uygun şekilde restorasyonu için çalışma başlatıldığı belirtiliyor.

Gürgen, son olarak Galataport saat kulesini yaptığını söylüyor ve onun da makinesinin kaybolduğunu belirtiyor; “Maalesef birçok saat kulesi bu şekilde, bu acı bir durum” diyor.

Benzer Yazılar