Anasayfa KADIN SOKAK TOPLUMSAL CİNSİYET

Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Azra’yı öldüren Mustafa Murat Ayhan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Azra Gülendam Haytaoğlu Avukatları Basın Açıklaması

Antalya’da kayıp olarak aranırken ormanlık alanda cesedi bulunan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldüren Mustafa Murat Ayhan’a ağırlaştırılmış müebbet ve 16 yıl hapis cezası verildi.

Azra Gülendam Haytaoğlu’nun avukatları duruşmanın ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, mahkemenin mevcut uygulamanın aksine haksız tahrik ve iyi hal indirimi yoluna gitmediği vurgulanırken, yaşanan cinayetin bir kadın cinayeti olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamada “Azra’nın katledilmesinin tek nedeni kadın olması ve kadınlara yönelik şiddetin açığa çıkmayacağını, adalet mekanizmalarına hiç yansımayacağını, yansısa da caydırıcı cezalardan kurtulanabileceğini düşünen eril zihniyettir. Bu zihniyetle hareket eden sanık ve sanık gibi nice faillerdir.” denildi.

Sanığın geçmiş yargılamaları hatırlatılarak, “Eğer o dosyalardan birinde ısrarlı takip mağduru kız çocuğunun beyanı esas alınmış, detaylı soruşturma yapılmış ve sanık beraat etmemiş olsaydı belki de bu vahim olay yaşanmayabilirdi” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada kadınların yaşam haklarına dikkat çekilerek, mağdurun – maktülün sorgulanmadan yargılama yapılmasının önemine değinilirken, “Kadınların yaşam hakkı bağlamında maktulü sorgulamadan yargılama yapabilmenin cinayetlerin azalmasında ve neticede caydırıcı cezaların verilmesinde etkin olacaktır. Ve bugünkü beklediğimiz sonuç gelmiş olacaktır”  denildi. 

Benzer Yazılar