KENT

Antalya Halkevi ASAT Genel Müdürü’nü istifaya çağırdı

Antalya Sokakları – Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT)’ın Ocak ayından bu yana suya zam yaptığının ortaya çıkması üzerine, Antalya Halkevi zammı reddeden açıklamalarda bulunan ASAT Genel Müdürü’nü istifaya çağırdı.

Antalya’da su faturalarındaki artış üzerine faturalarını sosyal medyadan paylaşan vatandaşların tepkisi üzerine ortaya çıkan suyun metreküp fiyatına zam yapıldığı ASAT Genel Müdürü tarafından yalanlanmıştı. Fiyat artışını vatandaşın su kullanımına bağlayan ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt zam yapılmadığını açıkladı.

“ASAT GENEL MÜDÜRÜ ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

ASAT’ın websitesinden de yayınlanan metreküp fiyatlarında zammın görüldüğünü belirten Antalya Halkevi yaptığı açıklamada “ASAT Genel Müdürü Av. İbrahim Kurt bir açıklama yaparak “Suya zam veya kademe artışı yapılmadığını” söylemiştir. İbrahim Kurt yaptığı açıklamada videolu ve görsellerle yurttaşlarımızın doğal olarak Korona günlerinde daha çok su tükettiğini kullanarak, algı yaratmaya ve suya zam yapılmadığına kamuoyunu ikna etmeye çalışmıştır.” diye belirtti.

ASAT’IN İNTERNET SİTESİNDE ZAM TABLOSU YER ALIYOR

Açıklamanın devamında  “Oysa ASAT’ın kendi internet sitesinde yer alan tablo suya her ay parça parça zam yapıldığını ortaya koymaktadır. Yılbaşında 3,62TL olan 1 m3 su fiyatı, Mayıs ayı itibari ile 3,76 TL olmuştur. Suya %3.86 oranında zam yapılmış, 1 m3 fiyatı 14 kuruş artmıştır. İşyerleri için artış %4 olmuştur. Birleşik olarak beş aylık bu zamlar daha da fazla tutmaktadır. Ama ASAT genel müdürü ısrarla zam yapmadığını savunmaktadır. Kamuoyunu yanılmaktadır.” denildi.

EKİM AYINDA %20 ZAM

Geçtiğimiz yıl yapılan zammı hatırlatan Antalya Halkevi “Hatırlayalım, aynı ASAT Genel Müdürü, geçen yıl Ekim ayında suya yüzde 20 zam yapmış ve kamuoyunda eleştiri almıştı. O zaman da suya yüzde 20 zam ile beraber atık su bedeline de yapılan artış kamuoyundan saklanmış hiçbir açıklama yapılmamıştı. Metreküp başına yüzde 35 oranında alınan atık su bedeli yüzde 40’a çıkarılmıştı. Yurttaşlarımız faturayı görünce bu artışın farkına varmıştı.” şeklinde belirtti.

“ALGI YARATARAK KAMU KURUMALRINI YÖNETEMEZSİNİZ”

ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt’un halkı kandırdığını belirten Antalya Halkevi “Halkı aptal yerine koyarak, gerçekleri örtbas etmeye çalışarak, algı yaratarak kamu kurumlarını yönetemezsiniz. Ama ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt’un bu yönetme biçimi artık alışkanlık olmuş. İbrahim Kurt’a soruyoruz: Acaba bu yönetme alışkanlığını 2017 yılında ASAT Genel Müdürlüğüne sizi getiren AKP’li Menderes Türel döneminde mi edindiniz? CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de, AKP döneminden kalma bu Genel Müdür’ün sözüne güvenip (yanıltılarak)kendisi de suya zam yapılmadığını açıklamıştır. Böcek, ya bu genel müdürünü görevden alacak ya da onun kamuoyunu yanıltma, bilgi saklama usulü ile yönetme biçiminin ortağı olacaktır. Su zamları geri çekilmeli. ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt istifa etmelidir.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Benzer Yazılar