KENT MANŞET SOKAK

SES’ten fiili hizmet süresi zammı protestosu

SES Antalya Şubesi, fiili hizmet süresi zammı konusunda AKP’yi protesto etti.

Antalya- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri, fiili hizmet süresi zammı konusunda, Sağlık-Sen ve AKP’ye tepki gösterdi.
Hükümetin yıllardır sağlık çalışanlarını oyaladığını ifade eden SES üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi (A) Blok önünde eylem yaptı. Yaklaşık onlarca kişinin destek verdiği eylemde konuşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, sağlık emekçilerine 5 yıla 1 yıl şeklinde fiili hizmet süresi zammı uygulaması için talimat vereceğini açıklayan hükümetin, bu konudaki düzenlemeyi her seçim öncesinde dile getirdiğini belirtti.
“SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ OYALANIYOR”
Kara, 2016 Eylem Planı’nın ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi’nin içinde yer alan fili hizmete dair taslağa göre sağlık hizmetlerinde çalışan ve 8 saatten az nöbet tutmayan, fiili hizmet süresi zammı verileceğini belirterek, “Planlanan düzenleme, yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır” dedi.
Kara, Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması başlıklı genelgeye göre, taşeron işçilerin ve intörnlerin sağlıkta şiddet konusunda devletten hukuki yardım almalarının engellendiğinin altını çizdi.
“SAĞLIK HİZMETİ VERİRKEN SAĞLIĞIMIZDAN OLMAYALIM”
Fiziksel, kimyasal ve biyolojik şiddet risklerine rağmen hizmet vermeye çalıştıklarını, uzun ve düzensiz çalışma saatlerinin olumsuzlukları hakkında “Vardiya, aşırı çalışma, çalışma süresinin uzunluğu ve düzensizliği, fiziksel ve ruhsal yorgunluk ve strese bağlı oluşan alkol ve ilaç bağımlılığı, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma gibi çalışma koşulları ve çalışma ortamının sonucunda gelişen ‘psiko-sosyal sorunlarımız’ söz konusu” şeklinde konuştu.
Yaşamsal hizmet verirken sağlıklarından olmak istemediklerini vurgulayan Kara,”Bizler, yaşamsal bir hizmet olan sağlık hizmetini üretirken sağlığımızdan olmamak için ‘oyalanmak’ değil, hakkımız olan fiili hizmet süresi zammını istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.
Açıklamanın ardından eylem sona erdi.
Kaynak: DHA

Benzer Yazılar