EMEK KADIN MANŞET SOKAK

10 Ekim’de Antalya’dan hayatını kaybedenlerin hikayeleri

Ankara Garı Katliamı adıyla hafızalara kazınan, 10 Ekim Emek, Demokrasi ve Barış mitinginde meydana gelen katliamın üstünden bir yıl geçti. Miting öncesi iki kişi tarafından düzenlenen terör saldırısı sonucu 101 kişi yaşamını yitirdi.

Antalya Sokakları- Ankara Garı Katliamı adıyla hafızalara kazınan, 10 Ekim Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde meydana gelen katliamın üstünden bir yıl geçti. Miting öncesi iki kişi tarafından düzenlenen terör saldırısı sonucu 8’i Antalya’dan 101 insan yaşamını yitirdi. Katliamın 1. yılında Antalya’dan hayatını kaybedenlerin hikayelerini derledik. Anılarına saygıyla…

Bedriye Batur

bedriye-batur

Bedriye Batur’un üç çocuğu vardı. Fatma Batur’un yeğeniydi. Cenazesi 15 Ekim’de Fatma Batur ve Hasan Baykara ile birlikte Alanya’da defnedildi.

Filiz Fatma Batur

fatma-batur

Fatma Batur, HDP Alanya İlçe Teşkilatı Eşbaşkanı’ydı. İki çocuğu vardı. Cenazesi 15 Ekim’de Bedriye Batur ve Hasan Baykara ile birlikte Alanya’da defnedildi.

Fatma Batur ve yeğeni Bedriye Batur’dan haber alamayınca Osmaniye’den kalkan ilk otobüsle Ankara’ya gelen baba Raşit Ceylan, kızıyla yeğeninin cesedini teşhis etmek için Adli Tıp’a gitti, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Fatma öldü’ dediler. Adli Tıp’a geldik. ‘Kızınız burada’ dediler. Morga indirdiler. ‘Kızın mı?’ diye sordular, yüzü yoktu yatan kızın. Ellerine baktım. Fatma’nın elleri değildi. Şükür bile diyemedim. Her yerde parçalanmış cesetler vardı.”

“Kadınların yüzleri yok” diyen Ceylan “Biz nasıl evimize döneceğiz?” diye sordu.

Hasan Baykara

hasan-baykara-2

Hasan Baykara Alanya’da yaşıyordu, mermer ustasıydı. Evliydi ve dört çocuğu vardı.

Eşi Bediha Baykara, Adli Tıp önünde DNA eşleşmesini beklediği sırada “Alanya’dan Ankara’ya öğretmenler, sendikadan insanlar bir düğüne gider gibi gittiler. O kadar mutluydu ki tıraş oldu, güzel giyindi. Çünkü barışa gidiyordu o” diye konuştu:

“Dört çocuğum var. Kızlarımdan biri geçtiğimiz 1 Eylül’de Dünya Barış gününde evlendi. Bir kızım da Türkçe öğretmenliğinde okuyor.

“Babası, ‘Kızım sen bir Kürt olarak Türkçe öğretmeni mi olacaksın’ diye dalga geçerdi. Kızım da, ‘Baba ben çocuklara Türkçe konuşmayı öğreteceğim’ derdi. Biz hep beraber yaşlanmayı düşünüyorduk. Eşim hayatımda gördüğüm en dürüst adamdı. MHP’lisi de onu severdi, CHP’lisi de onun arkadaşıydı. Bir kızımı evlendirdik, diğeri üniversite kazanınca ilk defa bir odamız olmuştu. Kızlarımız gidince bir yatak aldık kendimize. Bugüne kadar hep salonda yattık. Kızlarım ve oğullarım rahat olsun istedik. 23 yıldan sonra kaç eşte gördünüz hâlâ birbirine ‘seni seviyorum’ diyen?”

Baykara’nın cenazesi 15 Ekim’de Fatma ve Bedriye Batur ile birlikte Alanya’da defnedildi.

M. Tevfik Dalgıç

mehmet-tevfik-dalgic

Mehmet Tevfik Dalgıç Siirt’ten Barış ve Demokrasi mitingi için Ankara’ya gelmişti.

Mehmet Tevfik Dalgıç’ın cenazesi Sevim Şinik ile birlikte Alanya’ya getirildi cenazeleri burada binlerce kişi karşıladı. Dalgıç ve Şinik’in cenazeleri 12 Ekim’de Kürtçe ağıtlarla Alanya’da toprağa verildi.

Korkmaz Tedik

korkmaz-tedik

EMEP üyesi Korkmaz Tedik’in cenazesi 11 Ekim’de binlerce kişinin katılımıyla Batıkent Cemevi’ndeki törenin ardından Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

Korkmaz Tedik için düzenlenen törende konuşan babası Erdoğan Tedik, “Faşizme ölüm, halka hürriyet” dedi.

Korkmaz Tedik ve katliamda yaşamını yitiren diğer yurttaşlar için dün Tüm Bel-Sen Genel Merkezi Çankaya Belediyesi önünde yapılan anmada konuşan baba Erdoğan Tedik şunları söyledi: “Biz çaresiz değiliz, 7 Haziran’da gördük çaresiz olmadığımızı. Birleşe birleşe aştık. Örgütlü mücadeleyle bir araya gelerek bu zalimleri yine al aşağı edeceğiz”. Korkmaz’ın örgütlü mücadelede kendilerine büyük bir örnek olduğunu ifade eden baba Tedik, “Yüzlerce genci örgütledi. Tam bağımsız bir Türkiye için, işçi sınıfı için mücadele verdi. Grevden greve koştu. Yoldaşları onu yalnız bırakmadı” dedi. Birbirlerine sarılarak yılmayacaklarını kaydeden baba Tedik, Örgütlülüğümüzle, birleşerek bu hainleri yeneceğiz” şeklinde konuştu.

Niyazi Büyüksütçü

niyazi-buyuksutcu

Niyazi Büyüksütçü Eğitim-Sen Gebze Şubesi eski Başkanı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucularından ve HDP Antalya Gazipaşa İlçe Eş Başkanı emekli öğretmendi.

Cenazesi memleketi Bolu’nun Mudurnu ilçesi Sarıyer köyünde 12 Ekim’de toprağa verildi. Cenaze törenine Gebze’den çok sayıda öğretmen ve aile dostu katıldı.

Niyazi Büyüksütçü’nün cenazesinde, kendisi gibi emekli öğretmen olan eşi Emine Büyüksütçü’nün ağıtları yükseldi. Eşinin toprağa verildiği sırada sinir krizi geçiren Emine Büyüksütçü, “Bir daha gelmeyecek” diye haykırarak gözyaşlarına boğuldu.

Sevim Şinik

sevim-sinik

Sevim Şinik Alanya’dan Ankara’ya gidenler arasındaydı. Cenazesi 12 Ekim’de Mehmet Tevfik Dalgıç’ın cenazesi ile birlikte Alanya’da defnedildi.Binlerce kişinin katıldığı törende Kürtçe sloganlar ve ağıtlar eşliğinde cenazeler toprağa verildi.

Ebru Mavi

ebru-mavi

20 yaşındaki Ebru Mavi Ankara Üniversitesi Kimya Bölümü 2. Sınıf öğrencisiydi. Barış Mitingi’ne katılan Ebru Mavi, alana barış için gitti. Miting alanında Mavi’nin Alanya’dan gelen dayısı HDP İlçe Eş Başkanı İsmail İşli’de bulunuyordu.

Ebru Mavi’nin cenazesi 13 Ekim’de Elbistan’da uğurlandı.

Kaynaklar: Sendika.org, Alınteri, Bianet, BTS, Eğitim-Sen, CHP, Halkevleri, HDP Kriz Merkezi

 

 

Benzer Yazılar