MANŞET SOKAK

19 Aralık anması için açılan soruşturmaya takipsizlik

Antalya’da 2015’in Aralık ayında, 19 Aralık katliamı anması yapan Halk Cephesi üyeleri polisin biber gazlı saldırısıyla gözaltına alınmıştı, olayla ilgili açılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi.

Antalya – 19 Aralık 2015 günü Antalya Özgürlükler Derneği tarafından yapılan eylemde 11 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili Toplantı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet suçundan soruşturma açıldı. Gözaltına alınan 11 kişiden dokuzu hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

’19 Aralık 2000: 20 hapishanede 28 devrimci tutsak katledildi! 19 Aralık’ın katilleri sorumluları yargılansın. Adalet istiyoruz. Halk Cephesi’ yazılı pankartı açarak Kazım Özalp Caddesi üzerinden Attalos Heykeli’ne yürümek isteyen gruba, kolluk güçlerinin uyarısı üzerine oturma eylemine başladıkları iddiasıyla açılan soruşturmada, Anayasa’nın ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ şeklindeki 34’üncü maddesi örnek gösterildi. Ayrıca bu yönde verilmiş AİHM, Yargıtay ve çok sayıda yargı kararı da ele alındı.
Savcılık, eylemin silahsız ve saldırısız gerçekleşmesi, eylemin sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemi olarak kabulü ile şüphelilerin dağılma ihtarına uymadıklarına dair herhangi bir delil olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Benzer Yazılar