MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Ege’de sığınmacılara yardım:”İnsan kaçakçıları kahraman olabilir”

Akdeniz Üniversite’de dün saat 13.30 ‘gerçekleştirilen “Avrupa Medyasında Mülteci Sorunu” adlı konferansta konuşan Sadri Tekelioğlu, “İnsan kaçakçılarını o kadar da kötü göstermeyin” iddiasında bulundu.

Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi  İletişim Fakültesi’nde Danimarka Kuzey Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadri Tekelioğlu’nun katılımlıyla gerçekleşen,“Avrupa Medyasında Mülteci Sorunu” adlı konferansta Danimarka ve Avrupa basınının mülteci sorununu ele alış biçimleri ve Danimarka basınının Suriyeli mültecilere karşı tutumları hakkında konuşuldu.

İnsan kaçakçılarının o kadar da kötü gösterilmemesi gerektiğini ve bundan yıllar sonra kahraman olabileceklerini söyleyen Sadri Tekelioğlu, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin Danimarkayı işgal etmesi üzerine orada yaşayan balıkçıların, tekneleriyle Yahudileri İsveç’e geçirdiklerini ve yıllar sonra kahraman olarak anıldıklarından bahsetti. Sadri Tekelioğlu, Ege’deki insan kaçakçılarının bu işi para almadan sadece insani yardım olarak yaptıklarını iddia etti, “Egedekileri  bilmiyoruz para alanlar olabilir, bunu gönül işi olarak veya iyi niyetli oldukları için insani yardım duygusuyla yapanların olup olmaması önemli de değil zaten. Fakat, Suriye’den kaçıp da bir Avrupa ülkesine sığınan bir insanın gözüyle baktığınızda o insanlardan para bile almış olsalar bu işten aradan 30-40 sene geçse blie bir kahraman olarak anılacaklar” savundu.

IMG_7282

AVRUPA MÜLTECİLERİ İSTEMİYOR

Avrupa’nın Suriye’deki savaştan kaçaran insanları istemediğini söyleyen Sadri Tekelioğlu,” Son yapılan bu mülteci anlaşmasında da Avrupa ikiyüzlülüğünü gösterdi. Çünkü, olayların detaylarını bir kenara bırakırsak, Türkiye’ye demek istedikleri şey şu aslında, ben bu insanları istemiyorum, sende kalsınlar kaç paysa vereyim bak sen bunlara” şeklinde konuştu.

SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞA AVRUPA DESTEĞİ

Aynı zamanda sorunun özünün tartışılmadığını, Suriye’deki iç savaşa Avrupa’nın destek verdiğini ifade eden Sadri Tekelioğlu, “Sorunun özü tartışılmıyor. Bu insanların  neden geliyor veya nasıl olacak gibi. Bu insanların buralara gelmelerinin sorumluları arasında biz var mıyız? Hiçbir zaman tartışılmıyor. Ben duymadım bunu Danimarkalı bir yetkili çıkıp da kardeşim bu insanlar buraya geliyorlar. Bizim yüzümüzden geliyorlar. Biz orada ki iç savaşı destekliyoruz, silah veriyoruz, provoke ediyoruz, destek veriyoruz o yüzden insanlar oradan kaçıp buraya geliyorlar. Bizde bu yüzden bu insanlara bakalım yardımcı olalım diyen duymadım, yok”  şeklinde dile getirdi.

Dinleyicilerin sorularının ardından konferans sona erdi.

da

Benzer Yazılar