MANŞET SOKAK

Avukatlar Günü’nde Baro Başkanı’na soruşturma

Antalya’da bir avukata ters kelepçe uygulamasıyla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Avukatlar Günü’nde yaptığı açıklamada “Hukuk devletin, iktidarın bir sopası olarak, Demokles’in kılıcı gibi başımızın üzerinde tutulmaya devam ediliyor” dedi.

Antalya – 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Adliye önünde toplanan avukatlar, açıklama yaptı. Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, ülkede adı konulmamış bir iç savaş yaşandığını söyledi. Bacanlı açıklamasında, “Ülkemizin hiç bulaşmaması gereken kirli savaşlara, kirli siyasetlere, binlerce TIR silah göndermek suretiyle bugün maalesef ülkemizin başkentinde bombalar patlıyor. Türkiye’nin Pentagon’unda Genelkurmay’ın, TBMM’nin, Hava Kuvvetleri’nin, Deniz Kuvvetleri’nin olduğu Ankara’nın merkezinde yüzlerce canımızı yitirdik. Yitirmeye de devam ediyoruz” dedi.

‘SORUŞTURMA AÇARIZ, BUNLAR DA SUSAR’
Bir süre önce Antalya Emniyet Müdürlüğü KOM Şube’de bir avukatın yere yatırılarak ters kelepçe takılmasına gösterdiği tepki nedeniyle hakkında soruşturma açıldığını da hatırlatan Bacanlı, şöyle devam etti:

“Avukatlar günü hediyesi olarak sayın bakanlık, dün soruşturma yazısını gönderdi. Olay sadece basın açıklamasından ibarettir. ‘Bunlar eleştirirse, bunlar konuşursa, dik durursa, tavır gösterirse, biz de bunlar hakkında soruşturma açarız. Bunlar da susar’ zannediyorlar. Çok yanılıyorlar. Antalya Barosu bu dik tavrını her zaman sürdürecektir.”

4457ED87-3E59-4901-8827-AC256BE1BE1E_17231609

‘HUKUK, İKTİDARIN SOPASI GİBİ’
Ülkenin içinde bulunduğu durum itibarıyla avukatlar günü bir yana, insanların kendi doğum günlerini bile kutlamaktan uzaklaştığını söyleyen Bacanlı, “Biz Antalya Barosu yönetim kurulu olarak bu sene eğlenceye dönük bütün etkinliklerimizi iptal ettik” dedi.

Konuşmasında hukuk eliyle hukuksal cinayetler işlendiğini ifade eden Bacanlı, avukatların mesleki azmi, kararlılığını ve savunma cesaretini yitirmemesi gerektiğini söyledi. Hukuk cinayetleri nedeniyle insanların mağdur edilmeye devam edildiğini söyleyen Bacanlı, “Hukuk; devletin, iktidarın bir sopası olarak, Demokles’in kılıcı gibi başımızın üzerinde tutulmaya devam ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet

Benzer Yazılar