SOKAK

Alyazma Kadın Danışma Merkezi “kapatırız” temennisiyle açıldı

 Antalya’da her türlü şiddetin mağduru olan kadınlar için kurulan Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’nin açılışını “İnşallah bir gün bunu kapatırız” dileğiyle yapıldı.

Antalya – Muratpaşa Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Antalya’da kadın cinayetlerine karşı simge ve toplumsal hafızanın parçası olması için 6 metre yüksekliğindeki Al Yazma Anıtı’nın da yer aldığı Bayındır Parkı’nda Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’ni törenle hizmete açtı.

KATILIMCILARA AL YAZMA
Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği başta olmak üzere kadın örgütlerinin, farklı siyasi partilerden kadın siyasetçilerin, meclis üyelerinin katıldığı açılışta CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, Muratpaşa İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan, Muratpaşa Belediyesi’nin ‘Mor Makas’ projesi ortağı Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir de yer aldı.

Açılış öncesi Muratpaşa Belediyesi’nin kadına yönelik şiddete karşı oluşturduğu Al Yazma Grubu, katılımcılara ‘Al Yazma’ dağıttı.

SAHNE KADINLARIN
Açılışta Kadın Sahnesini Destekleme Derneği Sedef Yılmaz’ın yazdığı Müfit Kayacan’ın yönetmenliği yaptığı ‘Dolmuş’ isimli kısa oyunu sahneledi. Kadınların toplu taşıma araçlarında maruz kaldığı tacizi anlatan kısa oyunun sonunda Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan da unutulmadı. Aynı anda hem dernek başkanı hem oyuncu hem de yazar olan Sedef Yılmaz, bu yolculuğa 35 kadın başladıklarını ve şimdi 13 kişi kaldıklarını belirterek, “Çalışmalarımızı bu şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz. Belediye Başkanı Uysal’ı bize bu noktada sağladığı destek için teşekkür ederiz” dedi.

al-yazma-kadin-danisma-merkezi-3AL YAZMA ZEYBEĞİ

Açılış, Al Yazma Kadın Danışma Merkezi Halk Oyunları ekibinin ‘Zeybek’ oyunun sadece bir erkek oyunu olmadığı gösteren ‘Al Yazma Zeybeği’ oyunuyla devam etti.

BİRARADA BAŞARABİLİYORUZ

Açılışta konuşan Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Nigar Duru, Antalya’da 16 yıldır bu alanda çalıştıklarını ve yüzlerce kadına yardımcı olduklarını söyledi. Ancak buna rağmen kadına yönelik şiddetin azalmadığını üstüne üstlük arttığını dile getirdi. Duru, ortaya çıkan bu durumun nedeni olarak siyasilerini yaptıkları açıklamaları işaret ederken “Ancak cinsel istismar yasa tasarısı tartışmalarında gördük ki birarada olduğumuz zaman aslında çok fazla değiştirebiliyoruz” dedi.

ÖRNEK BELEDİYECİLİK

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel ise cinsel istismar yasa tasarısının sadece geri çekilmesinin yetmeyeceğini iptal edilmesi gerektiğini savundu. Yüksel, Belediye Başkanı Uysal’ın toplumun böylesine sorunlu alanlarında doğruyu çok iyi tespit eden yapısı ve ayrımsız herkese açtığı yüreğiyle, büyük güçlüklere rağmen projeleri hayata geçirme azmiyle örnek bir belediyecilik sergilediğini söyledi.

EN FAZLA İNSANA DOKUNMAK

Belediye Başkanı Uysal, açılışta yaptığı konuşmasında Al Yazma Kadın Danışma Merkezi gibi projeleri tabanı en geniş şekilde kurgulamaya çalıştıklarını söyledi. “Milletin parasını harcıyoruz, ne yaparsak milletin kaynaklarıyla yapıyoruz” diyen Başkan Uysal, bu açıdan kriterin en fazla insana dokunmak ve en geniş sayıda insana fayda sağlaması olduğunu belirtti. Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çünkü en çok yapılan şu, bir kaç kişi bulup kurtarmak ve ‘Herkese bak bunları kurtardık’ demek. Şu veya bu proje fark etmez, birçok idare bunu yapıyor. Ama geride kalan 5 bin kişi ne olacak? Taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum, ama böyle projeler bana çiğ geliyor. Bizim yaptığımız işin herkese faydası olacak iş olması lazım. O yüzden Al Yazma grubumuzu kurduk. Al Yazma Grubumuzu arayan herkese gidiyor. Kadın Danışma Merkezimiz de öyle gelen herkese hizmet edecek bir sistem.”

al-yazma-kadin-danisma-merkezi-2‘İNŞALLAH KAPATIRIZ’

Başkan Uysal, kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekerek devam ettiği konuşmasında kadınlara yönelik kısıtlamaların aslında bütün bir ülkeyi, toplumu kısıtlamak anlamına geldiğini, kadına yönelik şiddetin mağdurunun da toplum olduğunu dile getirdi. Başkan Uysal, Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’nin açılışında “İnşallah bir gün bunu kapatırız” dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal, kadın dernekleri ve protokolde yer alan diğer isimlerle birlikte Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti.

Benzer Yazılar