KADIN MANŞET SOKAK

Avukatlar cinsel eşitsizliğe dikkat çekmek için ağaç maketi dikti

Cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek Antalya Adliyesi’ne ağaç maketi diken avukat Aylin Onursev “Yaşanan birçok sorunun temelinde cinsel eşitsizlikleri var”

Antalya – Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu üyeleri, Antalya Adliyesi Baro kafeteryasına  cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için ağaç maket dikti. Yaşanan birçok sorunun temelinde cinsel eşitsizliklerin olduğunu söyleyen avukat Aylin Onursev, oyuncaklarda bile cinsiyet ayrımı yapıldığını belirtti. Aylin Onursev, “Örneğin erkek çocuklarının sadece silahla ya da arabalarla değil bebeklerle de oynaması gerektiğini düşünüyoruz. Kız çocuklarının da sadece bebeklerle değil arabalarla da oynaması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele günü olan 25 Kasım öncesi eşitsizliğe dikkat çekmek istedikleri için 2 ağaç maketi yaptırıp sergilemeye başladıklarını anlatan Onursev, şöyle konuştu:
“Toplumsal eşitsizlik durumunda toplum tıpkı bir ağaç gibi çürüyüp kurur. Bunu gösterebilmek için iki ağaçtan biri çürük tasvir edildi. Eşitliği ise meyve veren ağaçlar gibi tasvir ettik. Bu nedenle yaprakları havaya bakan canlı meyveli bir ağaç tasvirinde bulunduk. Bu yemyeşil ağacın üzerine toplumsal eşitliğin neleri simgelediğine dair küçük mesajlar yazacağız.”
Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle kadınla erkeğin ya da LGBT’lerin herhangi bir şekilde ayrımcılığa uğramadığı, cinsel şiddete maruz kalmadığı bir toplumu anlatmaya çalıştıklarını anlatan Onursev, “İnsanlar ne yazık ki 18 yaşına kadar yaşadıkları cinsel şiddeti anlatmaya utanıyor veya saklıyorlar. Toplum da bunları gömmeye çalışıyor. Yokmuş farz ediyorlar. Biz cinsel şiddetin olmadığı, eşitliğin olduğu bir dünya istediğimiz için ağaç yaptık. Üstüne de barış, sevgi, empati gibi sözcükleri yazacağız. Kurumuş ağaca ise kadın cinayetleri, küçük yaşta evlendirmeler, çocuk istismarları gibi mesajlar yazacağız” diye ifade etti

Benzer Yazılar