EĞİTİM MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

İhraç edilen akademisyenler: Bizleri Teslim alamayacaklar

Son yayınlanan KHK ile görevlerine son verilen 8 akademisyen için Akdeniz Üniversite girişinde basın açıklaması yapıldı.

Antalya Sokakları – Geçtiğimiz gün yayınlanan 677 sayılı KHK ile görevlerine son verilen Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi 8 akademisyen için, basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya çok sayıda sendika, parti ve kitle örgütü yöneticisi ve üyeleri destek verdi. Üniversite öğrencileri açıklamaya, kampüs içerisinden “Hocama dokunma” yazılı pankartla yürüyerek katıldı.

Akdeniz Üniversitesi girişinde yapılan, KESK Antalya Şubeler Platformu dönem sözcüsü Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk’ün okuduğu basın açıklamasında  “AKP ve Saray, hukuk tanımaz, saltanatçı zihniyetiyle ülkeyi uçurumdan aşağı yuvarlamaya çalışıyor ve hepimizi, bu ülkeyi cehenneme götüren taşları Kanun Hükmünde Kararnamelerle döşüyor. AKP ve Saray, son yayımlanan KHK’lar ile Akdeniz Üniversitesi’nde “barış bildirisine” imza atan sekiz akademisyeni ihraç etmiş; bunun dışında ilimizde BES ve SES üyesi kamu emekçilerinin bulunduğu onlarca arkadaşımızın geleceğine, emeğine el koymuştur. Onların onurlarıyla oynamakta, onları ve hepimizi açlıkla terbiye etmeye ve teslim almaya çalışmaktadır. Bilimin ve demokratik eğitimin beşiği olması gereken üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmış; belediye başkanlarının yerine kayyumlar atanmış, seçilmiş belediye başkanları ve milletvekilleri tutuklanmıştır. Haber ajansları, televizyon kanalları, gazeteler, dergiler hatta kültür sanat dergileri, dernekler kapatılmış; Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları, büyük bir hukuksuzlukla cezaevlerine konulmuştur. Özetle; AKP, kendisine muhalif olan her kesime ve gruba saldırmayı bir hak olarak görmüş ve seçilmiş olmalarının bu yetkiyi kendilerine verdiğini düşünerek hoyratlıkla, nobranlıkla saldırılarına her gün bir yenisini eklemiştir.” denildi.

 

15170845_1348283635203463_3014101162054156665_n

Açıklamasında “Unutulmamalıdır ki demokrasi, hak, hukuk ve adalet gibi kavramlar ve bunlara bağlı uygulamalar, insanlığın yüzyıllar boyu sürdürdüğü mücadelenin ürünleridir. Bu kavramlar ve bağlı uygulamalar, bu mücadelenin içinde oluşmuş, meşruiyet kazanmış ve bugüne taşınmışlardır.” şeklinde ifade eden Kadir Öztürk  “Yaratılan bu kaos ortamında tüm insanları ve zamanları kapsayan evrensel haklar ve talepler yerlerini iktidarın amaç ve isteklerine bırakmış, yok edilmiştir.” İktidarın “çoğunlukçu mantığı”; ben çoğunluğum ve arkamda çoğunluk desteği var zihniyetiyle demokrasi tramvayından inmeye çalışmaktadır. Ancak bilinmelidir ki seçilmiş olmaları kendilerini buraya taşıyan demokrasiyi ortadan kaldırma hakkını kendilerine vermemektedir.” dedi

 

ant-241116-aciklama-2“BİZLERİ TESLİM ALAMAYACAKLAR”
Kadir Öztürk açıklamasının sonunda “Biz nasıl ki o zaman 12 Eylül askeri faşist cuntasına boyun eğmediysek bugün de AKP’nin uyguladığı açık faşizme boyun eğmeyeceğiz. Faşizme direnmeye; cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, insan haklarına, hukuka ve barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki “Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.” Ülkemiz ve tüm dünya kamuoyu bilsin ki bizleri teslim alamayacaklar, teslim olmayacağız!” dedi.

Açıklama sonrasında üniversite öğrencileri ile birlikte kampüse geri dönen akademisyenler burada öğrencilerle forum gerçekleştirdiler.15181605_1348311155200711_5874081963931981831_n

Benzer Yazılar