MANŞET POLİTİKA SOKAK

CHP’de Vize Serbestisi açıklaması

Kara, CHP’nin AB Uyum Komisyonu üyeleriyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, partisinin ” Vize Serbestisi”ne ilişkin görüşlerini açıkladı.

Antalya- CHP  Antalya  Milletvekili  Niyazi Nefi Kara, AB’nin  Türkiye’ye yönelik Vize Serbestisi için çıkartılması gereken uyum yasaları ile ilgili, “Maalesef son bir kaç gündür de bu konuda her şey beklemeye alınmış durumda. Çünkü hükumet yok, karşımızda. Başbakanı askıya aldılar.” dedi.

Avrupa Birliğinin, sığınmacıların Türkiye’ye iadesi koşuluyla Türkiye’ye vize serbestliği uygulayacağını taahhüt ettiğini belirten Kara, “Savaş koşullarından kaçan insanların siyasi pazarlık konusu haline getirilmesi ne uluslararası hukuka, ne BM prensiplerine ne de AB’nin en önemli değer olarak kabul ettiği insan haklarına uygun düzenlemedir.” ifadesini kullandı.

“GÖÇMEN PAZARLIĞI İÇİN AB TÜRKİYE’DEKİ HAK İHLALLERİNE SES ÇIKARMIYOR”

AB’nin Avrupa’daki göçmenler için Türkiye’deki hak ve demokrasi ihlallerine göz yumduğunu dile getiren Kara, “Bu karar kısmen Vize Serbestisi konusunda bir yeşil ışık olarak kabul edilebilir. Ancak  Türkiye’nin şu an içerisinde bulunduğu demokrasi, özgürlükler ve insan hakları krizlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman AB içerisinde bile AB’nin sırf göçmen krizini yönetebilmek adına AB değerlerinden son derece uzaklaşmış bir  Türkiye’ye göz yumulduğu itirazları yükselmeye başladı” dedi.

Son birkaç gündür hükumetin olmadığını ve bu durumun AB’yi Vize Serbestisi anlamında kötü etkileyeceğini belirten Kara,  Aslında 2013’te başlayan süreçte hükumetin son iki aya kadar hiçbir yasa hiç bir şey getirmediğini gördük. Şu ana kadar gece gündüz çalışıp 72 kriterden 69 tanesini Meclisten geçirmiş bulunmaktayız. Maalesef son bir kaç gündür de bu konuda her şey beklemeye alınmış durumda. Çünkü hükumet yok karşımızda. Başbakanı askıya aldılar. Böyle bir süreç var. Tam da böyle bir sürecin içerisinde AB’nin bizim samimiyetimiz konusunda, bizim demokrasimiz konusunda maalesef kuşkuları ön plana çıkıyor” şeklinde kaydetti.

AB SÜRECİNİN EN BÜYÜK ENGELİ ERDOĞAN
Türkiye’nin AB sürecinde yaşadığı engellerden birinin de  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın eylem ve söylemleri olduğuna vurgu yapan Kara, “Başbakanın şu aşamada değiştirilme şekli dahi bir skandal ve Batı demokrasilerinde görülmemiş bir olay” diye konuştu.

Niyazi Nefi Kara, CHP olarak AB’ye tam üyelik konusundaki ilk günkü samimiyeti koruduklarını, ülkenin içinde bulunduğu demokrasi, insan hakları gibi krizlerin AB standartlarında bir ülke haline gelerek aşacağına inandıklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Benzer Yazılar