KENT SOKAK

TÜM BEL-SEN başkanı hukuksuzca işten atıldı, sendika sert çıktı: “Türel’e bir ders daha vermek ‘farz’ oldu”

Antalya Sokakları – Antalya Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt’u, Belediye, henüz meclise dahi sunulmayan yasa değişikliğinin “ön uygulaması”yla işte attı. Sendika sert çıktı: “Türel’e bir ders daha vermek bizim için farz olmuştur”.

İlhan Karakurt’un Büyükşehir Belediyesi’ndeki işinden atılmasını, TÜM BEL-SEN, sosyal medya hesabından, “Menderes Türel Personeline Haçlı Seferi Başlattı” başlığıyla duyurdu. Açıklamada, Menderes Türel’in, Cumhurbaşkanı ve Başbakandan daha erken davranarak, Hükümetin 657 sayılı devlet memurları kanununda yapmak istediği yasal düzenleme daha meclis gündemine bile gelmeden, Antalya Büyükşehir Belediyesinde işçi ve memur personele karşı uygulamaya koyduğu ifade edilerek, duruma tepki gösterildi.

İlhan Karakurt’un işten çıkarılması, AKP hükümeti ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında kamu emekçilerinin kadro, ücret ve iş güvencesi dahil mevcut olan tüm haklarını ortadan kaldıracak ‘personel Reform Tasarısı’nı yasallaştırma planı olarak değerlendirildi.

Açıklamayla, işten atmaya sert çıkan sendika, daha önce kazanılan davaları hatırlatarak, “Türel’e bir ders daha vermek bizim için farz olmuştur” dedi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Menderes Türel’in amacı; İlhan Karakurt’u ‘memurluktan atmakla’ hem bu ‘personel reform tasarısına’ uygun bir zemin hazırlamak, hem de sürgünlere karşı ortaya koyduğu tutum ve tavırla belediye emekçilerinin birlik ve mücadele merkezi olan Tüm Bel Sen Antalya Şubesini devre dışı bırakarak etkisiz hale getirmek ve tüm personele gözdağı vererek korkutmak ve susturmaktır. Ama, sürgün davasında olduğu gibi, İlhan Karakurt’u memurluktan atmasını da sendikal hak ve özgürlükler için bir mücadele mevzisine dönüştürerek Menderes Türel’e bir ders daha vermek bizim için ‘farz’ olmuştur”.

Benzer Yazılar