EKONOMİ KENT MANŞET SOKAK

Konyaaltı Sahili işletmesini alan Alkoçlar konkardato istedi

Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ, konkordato talebinde bulundu. Alkoçlar, borçlarına 9 ay erteleme ile ödeme takviminin de 3 eşit taksitte 3 yıllık olması teklifinde bulundu.

Antalya –  Mart ayında yapılan ihalede Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 130 milyon harcanarak inşaatı tamamlanan Konyaaltı Sahili projesinin işletmesi Akoçlar’a ilk yıl için 8 milyon 500 TL + KDV’ye verilmişti.
Antalyalılar belediyeye olan borçlarının da konkordato kapsamında olup olmadığını merak ediyor.

İHALE TARTIŞMA ÇIKARMIŞTI
Antalya Konyaaltı Sahil Projesi kapsamında inşa edilen 30 büfe, 26 şezlong-şemsiye alanı, 40 işyeri, 2 kafe, 1 çay bahçesi ve 12 tuvalet kiraya verilmek üzere mart ayı sonunda ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi AKP’ye yakınlığıyla bilinen oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Alkoçlar-Senatalya Turizm kazanmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ihale metnine eklenen maddeler, adeta Alkoçlar Turizm ve eski işletmeci olan Senatalya Turizm ortaklığını tarif etmişti. İhalenin şartnamesinde yer alan madde şu şekilde: “İhaleye, son on yıl içinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli, toplamda en az 1500 yataklı, beş yıldızlı otel veyahut 1. sınıf tatil köyü işletmeciliği ve bunun yanı sıra yine son on yıl içinde 1618 sayılı yasa kapsamında A Grubu Seyahat Acentası işletmeciliği yapmış olanlar teklif verebilirler.(…)”

ERTELEME VE VADE İSTEDİ
“Şirket, vadesi gelen borçları ödeyememe ve icra takipleri baskısıyla faaliyetlerini sürdürememe tahliyesi ile karşı karşıyadır” denilerek, 64.8 milyon liralık borcun ödenmesi için süre talebinde bulunuldu. Dava dilekçesinde şirket borçlarının ödemesi için 9 ay erteleme istendi. Dilekçede, ödeme takviminin de 3 eşit taksit halinde 3 yıl içinde olması teklifinde bulunuldu.

Benzer Yazılar