EMEK MANŞET SOKAK

Kamu emekçilerinden ‘Zam’ protestosu

KESK tarafından Defterdarlık önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında ‘Siyasi iktidar “kriz miriz yok” diyor. Ama bugün maaşlarını alan 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi olarak artan hayat pahalılığı karşısında gittikçe eriyen, daha cebimize girmeden borçlarımıza, kabaran faturalara giden ayın sonunu getiremediğimiz maaşlarımız öyle demiyor.
Siyasi iktidar “ kriz, miriz yok. Bu da geçer yahu” diyor. Ama geçmiyor. Zam kasırgası gittikçe şiddetleniyor.’ değerlendirmesi yapıldı.

Antalya Sokakları –   Yaşam ihtiyaçlarına gelen zamlara karşı maaşlarına zam isteyen kamu emekçileri bugün Antalya Defterdarlığı önünde basın açıklaması düzenledi. BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol’un okuduğu basın açıklamasında “Döviz kurunun düşmesine rağmen yılın başından beri elektriğe yüzde 41, doğalgaza yüzde 44 zam yapılmıştır” denilerek tepki gösterildi.
‘Yıllık zamlar bir tarafa son bir ay içerisinde yaşadığımız zamlar bile hayat pahalılığının ne kadar arttığını göstermektedir. Örneğin son bir ay içinde bebek mamasının fiyatında yüzde 18, domatesin fiyatında yüzde 35, sivri biberin fiyatında yüzde 32 artış yaşanmıştır.’ Diyen Devrim Mol Konfederasyonumuz Araştırma Birimi KESK-AR’ın 2018 Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı çalışmasına göre; dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2.214 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 6.237 TL’ye ulaşmıştır. Buna göre eş ve çocuk yardımı dahil ortalama 3.250 TL maaş alan kamu emekçileri hızla açlık sınırına yaklaşmaktadır.
Tüm emekçiler için satın alma gücünü gösteren ölçütlerden birisi de gelirin, uluslararası kabul gören döviz karşısındaki değeridir.’ sözleriyle yapılan zamlara ve artan enflasyona tepki duydukları belirtildi.
Yaşanan enflasyon ve ekonomik krizde asgari ücretle çalışan işçilerin ve kamu emekçilerinin hiç bir suçu olmadığını söyleyen BES Antalya Şubesi Başkanı Devrim Mol’ hükumetten’
– Sadece bu yıl değil, yıllardır yandaş konfederasyonun altına imza attığı satış sözleşmeleri ile sonucunda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesini,
– Maaşlarımızda Ocak ayı beklenmeden, hemen şimdi yaşanan gerçek enflasyon temel alınarak artış yapılmasını,
– Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ekmek gibi temel ihtiyaç mallarına yapılan zamların geri alınmasını, zam yapılmamasını,
– Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılara son verilmesini,
– Yandaş konfederasyon ile yapılan satış sözleşmesi çoktan hükmünü yitirmiştir. Kamu emekçilerinin temel sorunlarının çözülmesi için bütçe döneminden önce gerçek bir toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz.
Maddelerinin yerine getirilmesini istediklerini söyledi.

Açıklamanın ardından maaş bodrolarının bulunduğu kağıtlar Defterdarlık önünde yakıldı.

Benzer Yazılar