MANŞET SOKAK SPOR

Tünelde araba çarpan bisikletliye sürücüler yardım etmedi

Antalya’da tünelde bir minibüsün aynasının çarpması sonucu yere düşen ve 2 aracın üzerinden geçtiği 49 yaşındaki Hasan Tevfik Hür Derikesen, yaralandı. Çok sayıda sürücünün Derikesen’i gördüğü halde yollarına devam ettiği güvenlik kameraları ile tespit edildi.

Antalya – Profesyonel bisiklet sürücüsü Hasan Tevfik Hür Derikesen, 21 Ağustos günü Kemer’de kamp yaptıktan sonra Antalya’ya dönmek için pedal çevirmeye başladı. Kemer-Antalya karayolunun 18. kilometresindeki Orhan Büyükalp Tüneli’nden saat 09.30 sıralarında geçen siyah bir minibüsün dikiz aynası, Derikesen’e çarptı. Çarpmanın etkisiyle yol kenarına düşen Derikesen’in üzerinden iki araç geçti. Araç sürücüleri durma yerine kaza yerinden kaçmayı tercih etti. Kazayı fark eden tünel görevlileri, yaralanan sürücü için yolu kestikten sonra 112 Acil Servis ve polis ekiplerine haber verdi. Hastanedeki kontrolünde sağ ayağında kırık tespit edilen ve kaburgasında kalıcı hasar oluştuğu belirlenen Derikesen’in başına da 28 dikiş atıldı. Derikesen, bir süre sonra taburcu edildi.
Kaza yerindeki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ve araçtan yola düşen aynanın seri numarasını takip eden polis, Derikesen’e ilk çarpan aracın, bir turizm şirketine ait N.A. yönetimindeki 07 CCC 73 plakalı araç olduğunu belirledi. Görüntülerde, minibüs sürücüsünün Derikesen’e çarpıp yoluna devam ettiği, bu sırada bisikletten fırlayıp yol kenarına düşen ve yerde hareketsiz yatan bisikletlinin üzerinden bir otomobil ile bir başka minibüsün geçtiği yer aldı. Kayıtlarda, tünelden geçen birçok araç sürücüsünün de Derikesen’i gördüğü halde yollarına devam ettiği görüldü.

“TRAFİK LEVHASINA ÇARPTIĞIMI SANDIM”
Olay sonrası polis merkezine gidip ifade veren sürücü Necdet A., tünelde trafik levhasına çarptığını sandığını söyledi. Necdet A., “Tünel çıkışı durup baktığımda minibüsün sağ dış aynasının kırıldığını fark ettim. Havalimanına yolcu yetiştirmem gerektiği için yoluma devam etmek zorunda kaldım” dedi. Necdet A., ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

“SPOR HAYATIM SONA ERDİ”
Hasan Tevfik Hür Derikesen, kaza anına dair hiçbir şey hatırlamadığını, bir ara kendini yerde yatarken bulduğunu ve daha sonra hastanede gözünü açtığını dile getirdi. 24 yıldır bisiklet sporuyla uğraştığını aktaran Derikesen, şöyle dedi:
“Bu yolu defalarca kullandım, ilk defa böyle bir olay yaşadım. Beni en çok şaşırtan profesyonel olduğunu iddia eden sürücüler. Sıkıntı yaşayacağımı düşünerek tünele dikkatli girdim, sağdan gitmeye çalıştım. Bir ara kaldırıma bile çıkmayı düşündüm. Kafama aracın aynasının çarpmasıyla dünyam karardı. Hayatımı tünel görevlileri kurtardı. Bana çarpan ve üzerimden geçen hiçbir araç sürücüsü, kaza yerinde durmadan kaçıp gitti. ” Ayağındaki bisiklet ayakkabısı sayesinde daha ciddi bir yaralanamadan kurtulduğunu aktaran Derikesen, bu kazadan sonra spor hayatının da sona erdiğini söyledi. Derikesen, halen koltuk değnekleri yardımıyla yürüdüğünü belirtti.
Derikesen, Antalya’da yarış ve uzun yol bisikletçilerinin aynı yolları kullandıklarını ve tünellerde daha önce de benzer kazaların yaşandığını söyledi. Derikesen, bundan sonra Kemer’e giderken uzun olmasına rağmen Altınyaka yolunu tercih edeceğini, tünel yolunu kullanmak istemediğini belirtti.

Benzer Yazılar