KENT SOKAK

Antalyalılar paralarının iadesini istiyor

Antalyalılar, yeni yıl ile birlikte iptal edilen Halk Kart’a daha önce yükledikleri paraların iade edilmemesi sebebiyle işletmeci A-Kent firmasına tepki gösterdi.

Antalyalılar, yeni yıl ile birlikte iptal edilen Halk Kart’a daha önce yükledikleri paraların iade edilmemesi sebebiyle işletmeci A-Kent firmasına tepki gösterdi. Yaşanan süreç için A-Kent’i ve firmanın hizmet vermeye başladığı dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı suçlayan vatandaşlar tepki olarak kartlarını kırdı. Antalya’da vatandaşlar, 2010 yılından 2015 yılına kadar toplu taşımada kullanılan elektronik kart sistemini işleten A- kent firması önünde, kartlarda kalan ve artık kullanılamayan ücretleri geri ödemediği gerekçesiyle eylem yaptı. Firmanın, kartlarda kalan paraları kendisi ödemediği ya da yeni hizmete giren Antalya Kart ile temasa geçerek vatandaşların mağduriyetlerini gidermeye çalışmadığı için binlerce kart kullanıcısının paralarını alamadığı bildirildi. Kart bilgileri paylaşılmaması nedeni ile Büyükşehir Belediyesi’nin de işlem yapamadığı, kimin kartında ne kadar para yüklü olduğunu sadece A-kent firması bildiği için kartlarda kalan toplam meblağın hesaplanamadığı öğrenildi. Antalyalılar, A-Kent firmasının kartlardaki bakiyeleri vatandaşlara geri ödenmemesi sebebiyle firmanın merkezine gitti. Bir süre firma merkzinde bekleyen Antalyalılar kimseden bilgi alamayınca tepki olarak ellerindeki kartları kırıp bina önüne attı. Firmanın yaptığını vurgun olarak niteleyen vatandaşlar Halk Kart’tan önce kullanılan Ant Kartı işleten firmanın vatandaşların kartlarında kalan bakiyelerini ödediğini ve ondan sonra sistemi kapattığını belirterek muhatap bulamamaktan şikayet etti. Paralarının ödenmesini isteyen vatandaşlar tepki olarak kartlarını kırıp, şirket önüne attı. iptal-edilen-ulasim-kartlarindaki-paralarini-8088795_x_o

“MUHATAP BULAMIYORUZ”
Emekli Ali Kara, 3 adet kartının olduğunu belirterek, “Kartlarımda 30 liram var. Paramın geri verilmesini istiyorum. Şimdi hangi otobüse binsem bu kart geçmiyor. Paramızın tahsili için şirkete geldik ama kapı bize duvar oldu. İçeride kimse yok muhatap bulamıyoruz. Bize desinler ki kardeşim bu parayı vermiyorum. Ben de ona göre hareket edeyim. Mahkeme veya tüketici haklarına başvuru yapayım. Davamı açayım. Muhatabım kim? Ben paramı bu şirkete yatırdım” dedi.

“MAHKEMEYE GİDECEĞİZ”
Kartlarında 50 lira olduğunu kaydeden Hasan Aynalı, “Kartlarımdaki paraları almak için geldim. Ama kapı duvar. Kiminle görüşeceğiz. Muhatabımız şirket ama görüşemiyoruz. A-Kent parasını yatırdık ama geriye paramızı alamıyoruz. İşin sonu tüketici mahkemesine gidecek. Şimdi otobüse biniyoruz, kaptan emekli olduğumuz için 1 lira ver geç diyor. Ama nereye kadar sürecek böyle. Kartta para var ve geri alamıyorsun. Mağdur olduk” şeklinde konuştu. Emekli Mustafa Sarıca, eşi ve kendisinin kartında 33 liralık para kaldığını ifade ederek, “Kartların içindeki parayı alacak bir ilgili bulamıyorum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım. Şirkete geldim ama muhatap bulamıyorum. Paramı istiyorum. Antalya’nın merkez nüfusu yaklaşık 1 milyon. En az 500 bin kişinin kartı var. İçinde en az 10 lirası olsa 5 milyon para yapar. Nerede bu paralar. Dolandırıcılık değil mi bu? Hakkımı kanunen arayacağım” dedi.

“ÇOCUKLARIMIN SİMİT PARASI”

İnşaat işçiliği yapan Murat Kaya, ellerindeki kartın sık sık isminin değiştiğini hatırlatarak, “O zamanki kart değişiminde param gitmişti. Şuan çocuklarımla birlikte evde 4 kartımız var. Çocuğumun simit parasını A-Kent’e yatırdım. Kartın içindeki paraları şuan alamıyorum. Sorumlular nerede. Bizimle kim ilgilenecek. Yetkili yere başvurumuzu yapacağız” şeklinde konuştu. Tevhik Lamal ise öğrencileri temsil ettiğini belirterek, “İndirimli kartlar kullanıyoruz. Bu kartlara yükleme yapıldı ama sağlıklı olarak kullanamadık. Kartlara ücret verdik ve içinde öğrenci olduğumuz için ciddi yükleme miktarı var. İlgili şirkette paraların geri ödenmesi için muhatap bulamıyoruz. Şuan ne yapacağımızı bilemiyoruz” dedi. Bir süre A-Kent Teknolojileri Ödeme Teknolojileri A.Ş., önünde bekleyen vatandaşlar, yetkili bir kişiye ulaşamayınca eylemi sonlandırdı.

Benzer Yazılar