MANŞET POLİTİKA SOKAK

Kılıçdaroğlu: “Bu ülkeye yazık günah, kim bunun sorumluları”

Antalya- Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı için Antalya’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muratpaşa Belediyesi’nin proje açılış töreninde ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği gecede konuşma yaptı. Taksim’de gerçekleşen bombalı saldırı için şunları kaydetti; “Kim bu ortamı hazırladı, bunlara bu imkanları kim verdi? Bu ülkenin hükümeti nerede acaba? Kim bu işin sorumluları? Bunu sormayacak mıyız, sorgulamayacak mıyız?”  Kılıçdaroğlu’nun konuşmalardan öne çıkan satır başları şöyle;

Partisinin ‘Genişletilmiş İl başkanları Toplantısı’ için Antalya’da bulunan CHP Lideri  Kemal Kılıçdaroğlu, Muratpaşa Belediyesi’nin 19 projeyi içeren toplu açılış törenine katıldı. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşen açılışta konuşan  Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaşanan terör eylemi nedeniyle çok üzüntülü olduğunu söyledi.  Kılıçdaroğlu, “Vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Özellikle küçük çocukların olması gerçekten bizi çok üzüyor. O küçücük çocuktan ne istiyorsunuz, ne günahı var. Bir insan bu kadar vicdansız, ahlaksız olabilir mi? Bunu yapan kişiye insan denebilir mi? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum. Bu ülkeye, bu ülkenin insanına yazık, günah” diye konuştu.

“KİMLER BU ORTAMI HAZIRLADI?”
Bir kentin sokaklarında, caddelerinde insanların rahat gezmesinin, evine huzur içinde gitmesinin, huzur içinde çalışmasının en temel insan hakkı olduğunu belirten  Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Hepimizin oturup düşünmesi lazım. Bu güzel ülkede hepimiz huzur ve barış içinde yaşayacakken nedir bu kavga, terör? Kim bu ortamı hazırladı, bunlara bu imkanları kim verdi? Bu ülkenin hükümeti nerede acaba? Kim bu işin sorumluları? Bunu sormayacak mıyız, sorgulamayacak mıyız? Belediye Başkanımız güzel hizmetler yapıyor. Emin olun alkışlayamıyoruz. Elimiz, kolumuz bağlı, dilimiz bağlanıyor. İnsanlara acıyoruz. Böyle bir vicdansızlığı kabul edemeyiz, etmiyoruz da zaten. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin lanet okumak hepimizin ortak görevidir. Teröre karşı durmak hepimizin ortak görevidir. Ama buna ortam hazırlayanları da unutmamız gerekiyor. Kimler bu ortamı hazırladı ?”

“KİMLİK VE İNANÇ AYRIMI YAPMADAN YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Türkiye’nin bu anlayıştan sapmaya başladığını kaydeden  Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede biz, doğu, batı, kuzey, güney ayrımı, kimlik, inanç ayrımı yapmadan, insana ‘başımızın üzerinde yeri var’ diyerek beraber yaşamak istiyoruz. Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil. Hepimiz ülkemizi seviyoruz, ülkemiz için çalışıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir  Türkiye bırakmak zorundayız. Olmuyorsa yanlışımız var demektir” dedi.

“BU ORTAK SORUNU ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ”
Toplu açılışın ardından  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği gecede konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugünkü Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin, AKP’nin sorunu değil. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar hepimizin ortak sorunudur” şeklinde konuştu.

Sosyal devlet olabilmek için yoksulluğu bitirmek, tam istihdamı sağlamak gerektiğinin altını çizen  Kılıçdaroğlu, “Güçlü bir sosyal devletle ancak barışı yakalayabilirsiniz. Sosyal devlet sistemin olmazsa olmazıdır.  Türkiye Cumhuriyeti bir sosyal devlet midir? Anayasasında yazıyor ama hayır sosyal devlet değildir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Bugünkü  Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin, AKP’nin sorunu değil, bugün  Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar hepimizin ortak sorunudur. Bu ortak sorunu çözmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Benzer Yazılar