EKONOMİ MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

En az tasarruf yapan il Antalya

BDDK verilerine göre, kişi başına düşen tasarrufun en az arttığı il Antalya olarak belirlendi.

Antalya Sokakları – BDDK verilerine göre, geçen yıl kişi başına düşen tasarruf mevduatını artıran şehirler belli oldu. Kişi başına düşen tasarrufun en az arttığı il Antalya olarak belirlendi. Kentteki bir vatandaş, geçen yıl bankada tasarruf için biriktirdiği parayı yüzde 8,3 artırabildi.
Antalya’nın göre 2015 Aralık ile 2016 Aralık döneminde kişi başına düşen tasarruf mevduatının en az artış oranına sahip il olması kentteki ekonomik krizin göstergelerinden birisi.
Rus uçağının düşürülmesinin ardından turizm ve sebze ihracatını vurması çok sayıda otelin kapanmasına ve başta turizm işçisi olmak üzere, sayısı yüz binlerle ifade edilen işçinin işsiz kalmasına yol açmıştı. Buna Rusya pazarına sebze ihraç eden tarım sektörünü de eklediğimiz de kentte bir yıldır ciddi bir ekonomik kriz sürüyor.
Antalya, oransal olarak en az artışa sahip olmasına karşılık kişi başına düşen tasarrufta birçok kentten ilerde. Adana, Kocaeli, Denizli gibi sanayi kentlerini bile geride bırakan Antalya’da kişi başına düşen Tasarruf Mevduatı (2015): 9.745 Kişi Başı Tasarruf Mevduatı (2016): 10.552 Fark (TL): 806 Artış (%): 8,3 oldu.
Antalya kişi başına düşen mevduat ortalamasında ilk sıralarda yer alması kentte ciddi bir nakit birikimi olduğunu gösteriyor.

Benzer Yazılar