ÇOCUK MANŞET SOKAK

Şikayetlerin geri çekildiği istismar davasına tepki: “Davanın takipçisi olacağız”

4 oğlan çocuğuna cinsel istismardan yargılanan Ramazan Ç. ailelerin şikayetlerini geri çekmesi üzerine tahliye oldu. Davanın avukatları karar itiraz ederek davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Antalya – Geçtiğimiz Mayıs ayında 4 oğlan çocuğuna cinsel istismarda bulunan Ramazan Ç. 4 yıl 7 ay hapis cezası aldı. Çevre baskısıyla ailelerin şikayetlerini geri çekmesi üzerine tacizci tahliye oldu.İstismar davası avukatları, ailelerin baskı altında şikayeti geri çektiğini belirterek davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.

Cinsel tacizden yargılanıp; bıçakla tehdit ve cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakmaktan toplam 4 yıl 7 ay hapse mahkum edilen Ramazan Ç.’nin serbest kalmasına dava avukatları tepki gösterdi. İstismar davasının avukatları, Bölge Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirtti.

ŞİKAYETE BAĞLI SUÇLAMA
Mahkeme, çocuğun cinsel istismarı suçundan 4 kez cezalandırılması istenen sanığın, çocuklara cinsel amaçla dokunmadığı, eylemin cinsel ilişki teklifi ve cinsel organını gösterme boyutunda kaldığı, mağdurları zorlamadığı anlaşıldığından eylemin bu haliyle cinsel taciz kapsamında kaldığına karar vermişti.

Mahkeme taciz suçunun kovuşturmasının ise şikayete bağlı olduğu, mağdurların kanuni temsilcilerinin sanık hakkındaki şikayetlerinden vazgeçtikleri gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verdi. Mağdur Y.O.’yu ormanlık alana götürerek cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kıldığı için Ramazan Ç.’yi 2 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Ramazan Ç.’yi 3 çocuğu bıçakla tehdit etmekten de 2 yıl 1 ay hapse mahkum eden mahkeme,  ailelerin şikayetlerini geri çekmesi üzerine adli kontrolle tahliye etti.

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Mağdur çocukların avukatlarından Hilal Cingöz, ailelerin çevre baskısından dolayı şikayetten vazgeçtiğini ifade etti. Mağdur çocukların avukatları olarak davayı sonuna kadar takip ettiklerini aktaran Hilal Cingöz, “Her ne kadar aileleri şikayetten vazgeçse de biz mağdur çocukların haklarını korumaya devam edeceğiz. Verilen karara da itiraz edeceğiz. Bu tür olaylara karşı bütün halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Kararın bozulmasını, sanığın cinsel istismar suçundan da ceza alması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü olay ortada” diye konuştu.

Mağdur çocukların avukatlarından Hülya Balban da karara üzüldüklerini söyledi. Balban, “Biz sanığın cinsel istismara teşebbüsten ceza verilmesini düşünürken maalesef mahkeme heyeti cinsel taciz ve tehditten cezalandırma yoluna gidip tahliye kararı verdi. Yani suç sabit olmasına rağmen, kanaatimize göre sanığın ailesi çocukların aileleriyle görüşerek, şikayetten vazgeçmelerini sağladı. Belki karşılığında para verdiler. Bu bir emsal dava teşkil edecek diye düşünüyoruz. Çünkü bu tarz davalarda caydırıcı kararların çıkmaması, diğer cezalara da yansıyacak ve toplumu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kararı temyiz ediyoruz. Bakanlık avukatı da kararı temyiz edecektir” diye konuştu.

 DAVAYA KATILMA TALEBİNE RED
Avukat Hülya Balban, katılma taleplerinin reddedilmesinin hatalı olduğunu belirterek, “Kabul edilmesi gerekirdi. Yine de biz kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz edeceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da doğrudan mağdurlar avukatı olarak dosyaya katılmıştır. Kararı 7 gün içinde temyiz edecektir. Bizler de 7 gün içersinde Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçemizi sunacağız. Katılma talebimizin reddi hususunun açık bir şekilde hatalı olduğunu belirtip, esastan temyiz gerekçelerimizi belirteceğiz” diye konuştu.

Avukat Hümeyra Duygu Çetin de mağdur çocukların ailelerinin çevrelerinden etkilendiği içine şikayetlerinden vazgeçtiğini söyledi. Çetin, “Bu durumda bizim de katılım talebimiz reddedildi. Her ne kadar katılma taleplerimiz reddedilmiş olsa da biz yine çocukların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kararı temyiz edeceğiz. Müvekkilim 12 yaşında bir erkek çocuğu. Baskılardan dolayı ifadesini değiştirdi. Ama inanıyorum ki hak yerini bulacaktır” dedi.

 

Benzer Yazılar