ÇOCUK MANŞET SOKAK

Çocukların ‘ticari amaçlı cinsel sömürüsü’nde Antalya ilk sırada

Yerel ve uluslararası dernekler tarafından gerçekleştirilen ortak araştırmada Türkiye’de ‘çocuk seks turizmi’nin arttığı ortaya kondu. Araştırmalarda Antalya’nın öne çıkarken İzmir, Kuşadası, Pamukkale gibi noktalar ardından geliyor.

Antalya- Uluslarası Çocuk Merkezi (ICC), Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, ECPAT International ve ECPAT Hollanda işbirliğiyle yapılan Türkiye’de Turizm ve Seyahatte Çocukların Cinsel Sömürüsü araştırmasına Türkiye’de çocukların ‘ticari amaçlı cinsel sömürüsü’nün arttığı ortaya kondu. Seyahat ve turizmde çocuklar cinsel anlamda sömürülürken aynı zamanda da Türkiye vatandaşlarının bu fiilleri gerçekleştirmek için ülke dışına seyahat ettikleri belirtiliyor.

TÜRKİYE VATANDAŞLARI KİMİ ZAMAN ‘DÜZENLEYİCİ’ KİMİ ZAMAN ‘MÜŞTERİ’
Ukrayna’da Türkiye vatandaşlarının yer aldığı grup halindeki veya bireysel ‘seks turları’ yaygınlaşıyor; seyahat ve turizmde çocukların cinsel sömürüsü söz konusu olduğunda Türkiye vatandaşları burada en başta gelen yabancı kesimi oluşturuyor. İlaveten, Türkiye vatandaşları Belarus’ta kadın ve çocukların yer aldığı ‘seks turlarının’ ‘düzenleyicileri’ ve ‘müşterileri’.

2012’de Türkiyeli bir turist Afrika’da çocukların cinsel istismarı olayına karıştı. Küçük yaşlardaki 50 Ugandalı kızı ‘seks amaçlı kullanmaktan’ gözaltına alındı. Bu şahıs daha önce de Kenya’nın Malindi kentinde 15 yaşındaki Kenyalı bir kıza cinsel sömürüde bulunduğu iddiası üzerine 2009’da mahkeme önüne çıkarılmıştı. Sanık, kendisinin ve bir kız çocuğunun çıplak fotoğraflarını Facebook’a yüklemiş, hatta ‘ülkeden ülkeye’ geçerek mahkemeleri nasıl atlattığını ‘övünerek’ anlatmıştı.

TÜRKİYE’DE ÖNE ÇIKAN ŞEHİR ANTALYA
Antalya özellikle öne çıkıyor. Çevre illerden Antalya’ya çok sayıda insan ‘çocuk seks turizmi’ne geliyorlar. En çok kız çocukları istismar ediliyor. Çocuklarla iletişim kuran çocukları pazarlayan aracılar var. Bu iş için göçle gelen ve ekonomik sıkıntı çeken ailelerin sorunlu, bilgisiz, uyum problemi yaşayan çocukları seçiliyor. Kız çocuklar genellikle 15-17 yaşları arasında. Ama daha küçükler de var.

TUR DÜZENLEYEN ACENTELER, OTELLERDE ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLAR
Yabancı uyruklu kız çocukları sosyal paylaşım sitelerinden kandırılıp Antalya, İzmir, Kuşadası, Pamukkale gibi noktalara çekiliyor. Buralarda Slovenya, Sırbistan, Slovakya, Rusya ve Finlandiya’dan gelen 15-18 yaşları arasında kız çocuklarına rastlanıyor. Yabancı ülkelerden gelen kız çocukların kış aylarında ülkelerine gitmemeleri için onlara “Sana dükkân açacağım, orada çalışacaksın” gibi sözler veriliyor. Bu sözleri verenler kızlar çocuklarını daha sonra arkadaşlarına pazarlıyor.

Yabancı uyruklu kız çocukları için tur düzenleyen acenteler olduğu gibi, özellikle taşeronlaşmaya bağlı olarak otellerin bağımsız olan masaj salonlarında çalıştırılanlar da var. Çoğu zaman ise çocukların paralarına el koyuluyor.

Kaynak: Melis Alphan

Benzer Yazılar