MANŞET SOKAK

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: “Biat edenlerden olmadık, olmayacağız”

Antalya’da “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dün (13 Şubat 2018) gözaltına alınan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kutay Meriç, Antalya Halkevi Üyesi Yusuf Tüm, Barış Akademisyenlerinden Serdar Başçetin, EMEP üyesi Mustafa Aykara’nın serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması düzenledi

Antalya Sokakları – Antalya’da “cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile gözaltına alınan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç , Antalya Halkevi üyesi Yusuf Tüm, akademisyen Yrd. Doç. Serdar Başçetin ve Emek Partisi Döşemealtı İlçe Başkanı ve DİSK/Gıda-İş Sendikası Antalya Şubesi yöneticisi Mustafa Aykara’nın gözaltına alınması ve dün Antalya Halkevi’nin yaptığı eyleme yönelik saldırıya ilişkin Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması düzenledi.

HALKEVLERİ MYK ÜYESİ KUTAY MERİÇ, “ERDOĞAN’A HAKARET” İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINDI
DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar’ın okuduğu açıklamada “Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasının hukuksuz, haksız olduğunu buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Bu gözaltılara ilişkin Attalos önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasına polisin faşistlerle birlikte saldırmasını kınıyor ve protesto ediyoruz” denildi.

ANTALYA’DA “GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN” EYLEMİNE POLİS VE FAŞİSTLER SALDIRDI
AKP’nin polis eliyle siyasal ajandalarını hayata geçirdiğini dile getiren Aybar, AKP’nin muhalif ve örgütlü olan her kesime yönelerek saldırdığını ve saldırmaya devam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından söz alan Antalya Halkevi yöneticisi “Dün gözaltılar için gerçekleştirmek istediğimiz basın açıklamasında Halkevi üye ve yöneticilerine, CHP yöneticilerine polis ve faşistlerin gerçekleştirdiği saldırıyı kınıyoruz. Sokaktan vazgeçmeyeceğiz. Halkevleri MYK üyemiz Kutay Meriç ve tüm gözaltılar serbest bırakılana kadar sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

Ayrıca gözaltına alınan ve barış akademisyeni Yrd. Doç. Serdar Başçetin’in açlık grevine başladığı belirtildi.

Aybar’ın açıklamasının devamı şu şekilde:

HDP ve HDK bileşeni çok sayıda partinin eş genel başkanları ve yöneticilerinin tam da HDP Genel Kurulu öncesinde gözaltına alınması üzerine, 12 Eylül’den bu yana ilk kez bu kapsamda ve genişlikte bir operasyonun yapıldığına dikkatinizi çekmek istiyoruz. SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın, emekten, barıştan yana politika yaparken gözaltına alınmasını politika yapma ve düşünceyi açıklama hakkımızın engellenmesi olarak görüyoruz.

Topluma faşizmi kanıksatmak istiyorlar

Bizleri baskılara, gözaltı ve tutuklamalara alıştırmak ve topluma faşizmi kanıksatmak istiyorlar. Çünkü faşizm ancak farklılıklara tahammülü olmayan, tek kişi dışında otorite ve kurum tanımayan, örgütlü muhalefeti düşman olarak gören, kendisini sürekli tehdit altında hisseden ve o yüzden devletin koruması altında olmak isteyen, tepkisizleşmiş ve insani duyarlılıklarını yitirmiş yığınların olduğu yerlerde kurumsallaşabilir, varlığını sürdürebilir. Özellikle son birkaç yıldır buna uygun bir toplumsal ve ülke gerçekliği yaratmaya yönelik olarak emek ve demokrasi güçlerine karşı planlı ve sistematik operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

“Biat edenlerden olmadık, olmayacağız”

Biat etme ya da faşizme karşı mücadele etme dışında bir seçeneğin olmadığı bir dönemdeyiz. Bizler kesinlikle biat edenlerden olmadık, olmayacağız. Temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere karşı emek ve demokrasi mücadelemizi yürütmeye devam edeceğiz. Gerekçe ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğümüzün ortadan kaldırılmasını, bu hakkımızı kullandık diye gözaltına alınmayı, tutuklanmayı kabul etmiyoruz. Bu duruma alışmayacağız, kanıksamayacağız.

Biz Antalya Emek ve demokrasi güçleri olarak diyoruz ki Ortadoğu’da yürütülen bu savaşın kazananı olmaz olamaz. Savaş ülkemiz halklarının zararınadır. Barışta ısrarımız bu nedenledir.

Bu politikadan ne bölgede ne de ülkede halkların, işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarı yoktur. Aksine böylesi bir operasyon Suriye’de 7 yıldır süren savaşa yeniden benzin dökmek, halkları ateşin içine atmaktan başka bir sonuç doğurmayacak, yıkımı ve çözümsüzlüğü derinleştirecektir.

Bizler basın emekçileri ve basın yayın kuruluşları aracılığıyla bir kez daha tüm Antalyalıları Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanında sevgi demeye, barış demeye, demokrasi demeye ve birliğe çağırıyoruz. Gözaltına alınan Emek Partisi Döşemealtı İlçe Başkanı ve DİSK/Gıda-İş Sendikası Antalya Şubesi yöneticisi Mustafa Aykara, Antalya Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kutay Meriç, akademisyen Yrd. Doç. Serdar Başçetin, Antalya Halkevleri Derneği üyesi Yusuf Tüm’ ün derhal serbest bırakılsın diyoruz. Gözaltıları baskıları kınıyor ve protesto ediyoruz.

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz

Antalya Emek Ve Demokrasi Güçleri

Benzer Yazılar