MANŞET SOKAK

Gözaltı protestosuna polis saldırısı

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu(MYK) üyesi Kutay Meriç, Antalya şubesi üyesi Yusuf Tüm ile birlikte bu sabah saatlerinde evine düzenlenen operasyonla 4 kişinin gözaltına alınması üzerine, Antalya Halkevi üye ve dostları basın açıklaması düzenlemek istedi. Toplanmanın ilk dakikalarında polis saldırısını sloganlarla karşılayan kitleden bir kişi gözaltına alındı.

Antalya Sokakları – Savaşa karşı barışı savundukları gerekçesiyle bugün sabah saatlerinde gözaltına alınanHalkevleri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kutay Meriç, Antalya Halkevi Üyesi Yusuf Tüm, Barış Akademisyenlerinden Serdar Başçetin, EMEP üyesi Mustafa Aykara için Antalya Halkevleri basın açıklaması düzenledi. Gözaltıları protesto için toplanan kitle basın açıklamasını yapamadan polis saldırısı gerçekleşti. “Barışı savunmak suç değildir, Gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı pankart taşıyan kitle polis saldırısına sloganlarla yanıt verdi, bir kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinden bu yana gözaltında tutulan Kutay Meriç için birçok ilden destek ve dayanışma mesajları yayınlandı. Konyaaltı Sahili Halkındır İnsiyatifi’nin sözcülüğü yaparak, Konyaaltı Sahili Projesi’ne karşı mücadele eden Kutay Meriç’in. Antalya’da kent-doğa mücadelesi, barınma hakkı, ulaşım hakkı mücadelesi gibi birçok konuda öne  çıkması nedeniyle gözaltına alınması büyük tepki topladı.

Kutay Meriç, Konyaaltı Sahili Halkındır İnsiyatifi’nin Ocak ayında gerçekleştirdiği eylemde yaptığı açıklamalar nedeniyle Sabah Gazetesi tarafından hedef gösterilmişti.

Halkevciler’in bugün Antalya’da yapmak istediği açıklamanın tam metni;

“BASINA VE KAMUOYUNA

 Bu sabah saatlerinde evlerine yapılan polis baskını ile Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, Antalya Halkevi üyesi Yusuf Tüm ile birlikte toplamda dört kişi gözaltına alınmıştır.

 Gözaltına alınma gerekçesi Cumhurbaşkanına hakaret iddiası ve savaşa karşı çıkan paylaşımlar olarak belirtiliyor. Birçok kentte halkın hakları mücadelesine omuz veren yoldaşımız, Antalya’da Giritli Parkı ve Konyaaltı Sahili’ndeki yağma ve talana karşı süren mücadeleden, halkın ulaşım hakkı mücadelesine kadar; kamu yararına aykırı tüm girişimlere karşı halkın safında en önde mücadele etmiştir ve mücadelesi hala sürmektedir.

 Kutay arkadaşımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “Konyaaltı Sahili Projesi” ile yapmak istediği yağmaya karşı Konyaaltı Sahili Halkındır İnsiyatifi’nin sözcüsü olmuş ve geçtiğimiz Ocak Ayı’nda yapılan “Konyaaltı Sahili Halkındır” eyleminden dolayı AKP’nin yayın organları tarafından hedef haline getirilmiştir.

 Bugün diktatörlük inşası için halkı savaşa sürükleyenlere karşı barışı anlatmak, haykırmak; iktid ar çıkarları uğruna insanların ölmemesini istememek her yurtsever için insani bir görevdir. Kutay Meriç’in ölümün karşısında yaşamı, savaşın karşısında barışı savunması suç unsuru olamaz.

Antalya Halkevleri olarak bir kez daha söylüyoruz; sizin diktatörlük inşanızın karşısında her zaman yurtseverler olarak duracağız, savaşınızın karşısında halkın en temel hakkı barışı savunmaya devam edeceğiz. Yağmalamaya çalıştığınız kentimizin her karışına sahip çıkmaya devam edeceğiz. 

 Kutay Meriç yalnız değildir, söylediklerinin ve savunduklarının yanındayız.

Yol arkadaşımız Kutay Meriç, Yusuf Tüm ve diğer gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

 ANTALYA HALKEVLERİ”

 

Benzer Yazılar