MANŞET SOKAK

Alkol yasağına tepkiler sürüyor

Antalya Valiliği piknik alanları dahil olmak üzere tüm alanlarda alkol kullanımını yasakladı. Konuya ilişkin çeşitli meslek odaları ve belediyeler açıklamalarda bulundu. Polat Balkan, “Bu duyuru açıkça topluma, özgürlüklere müdahaledir” dedi.

Antalya- Antalya Emniyet Müdürlüğü 27 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada piknik alanları dahil olmak üzere açık alanlarda alkol tüketiminin yasaklandığını duyurmuştu. Yapılan açıklama sonrası tepkiler arttı. İlk olarak CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın yaptığı açıklama üzerine Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Antalya ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel açıklamalarda bulundular.

‘DAVA AÇACAĞIZ’
Uygulama ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını bildiren Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Hazırlıklara başladık. Yönetim kurulumuz konuyu görüşüyor. Bu açıklamanın hemen referandum sonrasında yayımlanması da dikkat çekici. Bu duyuru açıkça topluma, özgürlüklere müdahaledir. Uygulama ile ilgili dava açacağız” dedi.

‘TURİZME ZARAR VERİYOR’
Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruyu yorumlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, “Duyurunun içeriği ile ilgili net bir bilgi alamadık. Sayın Antalya Valimizle bu konuyu görüşeceğiz. Elbette ki bu tür gündemler Türk turizmine zarar veriyor. Bu duyuru turizm rakiplerimiz tarafından yabancı gazetelerde sayfa sayfa yayımlanabiliyor. Biz de konuyu inceliyoruz. Bu yeni bir uygulama mı, neler değişecek, nasıl bir süreç izlenecek bakacağız” dedi.

‘YASAK TOPLUMU BÖLER’
Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal ise şöyle dedi:
“Bu gerçekçi bir uygulama olamaz. Turizmin başkentinde piknik alanında içki içilmesinin yasaklanması doğru değil. Bu uygulama hemen yeniden düzenlenmeli. Rahatsız edici ifadesini kime göre hangi olaya göre yorumlayacağız? Bu açıkça toplumda bölünmelere yol açar.”

‘DİKKATLİ OLUNMALI’
Antalya’da uygulanacak yasaklamalarla ilgili çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Daha önce de bir takım yasaklamalar vardı. Ancak yeni kısıtlamalar getirilirken çok dikkatli olunmalı. Çünkü burası Türk turizminin göz bebeği. Zaten turizmci zor durumda. Bir de böyle gündemlerin oluşması gerçekten sıkıntı yaratabilir” ifadelerinde bulundu.

‘DUYURUYU İNCELEMEDİM’
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, duyuru ile ilgili inceleme yapmadığını ancak uygulamanın doğru olarak algılanması gerektiğinin altını çizdi.

Türel, “Şu anda Antalya’da daha önce içki içilen fakat şu an içilemeyen bir yer yok. Zaten gerek duyulursa ilgili kurumlarımız yeniden açıklama yapacaktır” diye konuştu.

Benzer Yazılar