SOKAK

Antalya polis baskısına karşı sokağa çıktı

Antalya – Antalya HDP İl Örgütü ile Alevi Örgütleri ülke genelinde yaşanan baskı ve savaş ortamına karşı basın açıklaması yaptı

Ülke genelinde yaşanan baskı ve savaş ortamına karşı bugün Antalya Valiliği önünde Alevi Örgütleri ve HDP Antalya İl Örgütü basın açıklaması gerçekleştirdi. “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılan açıklama HDP adına Duygu Ataş ve Alevi Kültür Dernekleri adına Zeynel Can tarafından okundu.

Zeynel Can, Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitirenlere vurgu yaparak,” 31 Barış güvercini basın açıklaması yaparken ketledildi, henüz cenazeleri yerdeyken provokasyonlar peş peşe geldi” dedi

antalya

Açıklamada gözaltı ve tutuklamalara ilişkin ise, “Barıştan ve demokrasiden yana partiler sendikalar demokratik kitle örgütleri alevi dernekleri yoğun gözaltı ve tutuklamalara maruz bırakılmışıtır. Bir Alevi olan Günay Özarslan’ın cenazesi 24 temmuz dan beri Cemevinden bekletilmektedir. Böylesine insani, vicdani bir görevin yerine getirilmesine yönelik engellemenin koyu bir zulüm olduğu açıktır.” ifadelerine yer verdi.

“Yaratılan bu durum her türlü provokasyona açık, yeni ölümlere sebebiyet verecek bir ortam hazırlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bunun tek çözüm yolu ibadethanemize ve cenazemize saygıdır. Bizlere dayatılan bu zulüm karşısında korkmak, susmak; teslim olmaktır. Korkmayacağız, susmayacağız teslim olmayacağız” dedi.

YENİ BİR CADI AVI BAŞLATILMIŞTIR

HDP Antalya İl Örgütü adına yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi; “Bu sabah yeni bir cadı avı başlatılmış, sekizi yaşları 18’den küçük olmak üzere on dört yoldaşımız daha gözaltına alınmıştır. AKP geçici savaş hükümeti IŞİD’e operasyon yapıyormuş gibi yaparak, ülke içinde HDP başta olmak üzere, ülkemizin ilericilerine, devrimcilerine, sosyalistlerine, Alevilere ve onların örgütlerine top yekün savaş açmıştır.

Buradan uyarıyoruz ,AKP geçici hükümeti savaş hükümeti gibi davranmaktan vazgeçmelidir, savaş çığırtkanlığı, halklarımıza yapılan baskı son bulmalıdır.”

Benzer Yazılar