MANŞET SOKAK

Antalya’da 5 tutsak açlık grevinde

Antalya L tipi kapalı cezaevinde 5 mahkum 6 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Antalya – Antalya’Da 24 Mart tarihinde evlerine yapılan baskınla 10 kişi  gözaltına alınmış, 15 gün gözaltında  tutulduktan sonra  mahkemeye çıkarılan 10 kişinin 7’i dosyada gizlilik olduğu gerekçesiyle hiçbir açıklama yapılmadan tutuklanmıştı.

Antalya L tipi cezaevinde 1 aydır tutuklu olan Mehmet Ali Uğurlu, Mehmet Devrim Zongur, Yasin Karasulu,Süleyman Ay ve Furkan İnce. şartlarının iyileştirmesi, tecritin kaldırılması için süresiz dönüşümsüz açlık grevine gireceklerini açıkladılar. Kötü koşullarda, 8 metrekarelik tek kişilik hücrelerde 2 ve 3’şerli şekilde kalan tutsakların, günde 1 saat kullanabildikleri havalandırmalar ise 3 metrekare olduğu belirtildi.

5-tutsakHİÇ BİR YAYINA İZİN VERİLMİYOR
OHAL gerekçesiyle ayda 1 olması gereken açık görüşün 2 aya düşürüldüğü bildiren tutuklular, herkes için haftada bir olan telefon konuşma haklarının da 2 haftada bire düştüğünü belirttiler. Açık görüş ve kapalı görüşler içinde anne baba ve eşler dışında hiç kimseyle görüştürülmeyen tutuklular içeriye kitap,gazete ve dergi gibi okuyabilecekleri hiçbir yayının da sokulmadığını belirtiyorlar.

Kötü koşullar iyileştirilmesini talep ederek 5 mayıs Cuma itibariyle açlık grevine girdikleri belirtilen  tutuklular  talepleri gerçekleşene kadar açlık grevini sürdürecekleri  bildirildi.

Benzer Yazılar