GENÇLİK LİSE MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Antalya’da “Hayır diyen gençler” buluştu: Karar ve söz veriyoruz, hayır kazanacak!

Antalya’da “Başkanlığa Hayır Diyen Gençler Buluşuyor” forumu Kızılarık Cemevi’nde üniversiteli, liseli ve mahalleli birçok gencin katılımıyla gerçekleşti. Referandum sürecine dair konuşmaların ve önerilerin yapıldığı üç oturumluk forumda üniversite, lise ve mahalle komitelerinin kurulması kararınında yer aldığı 10 maddelik bir sonuç bildirgesi çıkarıldı.

Antalya Sokakları- Nisan ayında gerçekleşecek başkanlık sistemi referandumu çalışmaları doğrultusunda, Antalyalı gençlerin çağrısıyla ‘Antalyalı Gençler Hayır Diyor” forumu gerçekleştirildi. Aralarında Öğrenci Kolektifleri, LGBTİ+ Kolektifi, Liseli Genç Umut, Halk-Lis, Halkevleri, CHP Gençlik Kolları, Antalyaspor SevenAs taraftar grubundan gençlerin katıldığı foruma ilgi büyüktü. Üç oturumda gerçekleşen forumun ilk oturumunda liseliler, ikinci oturumunda üniversiteliler, son oturumunda ise mahalleli/çalışan gençlerin konuşmaları yer aldı.

Forumun öncesinde ölüm yıldönümü olan Ulaş Bardakçı anılarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Forumun açılış konuşmasını divan başkanı İldeniz Koca yaptı. İldeniz Koca, 14 yıllık AKP iktidarı dönemi boyunca yaşanılan olumsuzluklara değinerek, “Ülkemizi soktukları bataklığın sonucunda varlık yokluk savaşı veren AKP iktidarı, kendileri gibi düşünmeyen herkesi susturmaya çalışıyor.  En küçük muhalefete, kısmı demokratik hakların zerresine tahammülleri kalmadı. Kendi iç çatışmaları ve kardeş kavgaları sonucu meydana gelen 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaysa ülkemiz OHAL cehenneminin içine sokuldu” ifadelerinde bulundu.

“AKP/Saray rejiminin saldırganlığı güçlülüğünden değil, zayıflığından kaynaklanmaktadır” diyen İldeniz Koca, “Bugün gündeme getirilen Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak halka yutturulmaya çalışılan diktatörlük projesi AKP/Saray rejiminin suçlarını örtbas etme girişimidir. Sarsılan iktidarını ayağa dikme projesidir” dedi.

Referandum sürecinde “Hayır” çalışması yapanların hukuksuzca gözaltına alınarak, saldırıya uğradığını belirten İldeniz Koca, “Tüm saldırı ve engelleme çabalarına rağmen ‘Hayır’ sözümüzü yükseltecek ve kazanacağız” dedi.

“LİSELİLER BAŞKANLIĞA VE DİKTATÖRLÜĞE GEÇİT VERMEYECEK”
Etkinlik açılış konuşmasının ardından liseli gençlerin konuşmalarının ve önerilerinin yer aldığı birinci oturumla başladı. AKP iktidarı süresince eğitimde gericileştirme ve tektipleştirme hamlelerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hızlanarak devam ettiğinin altını çizen liseliler; eşit, bilimsel ve laik eğitim mücadelesine yükselterek devam edeceklerini vurguladı. “Bizler Gezi Direnişi’nde sokakta, 7 Haziranda ise sandıkta onları yendik. Biz daha öncede kazandık ve kazanacağız” diyen liseliler, birçoğunun oy kullanamamasına rağmen “Hayır”ı yükseltmek için mücadele edeceklerini belirtti.

“Bizlere Antalya sokaklarından, lise koridorlarından hayır diyen insanlara ulaşma, umudu büyütme görevi düşüyor. Liseliler hiçbir zaman boyun eğmedi, teslim olmadı. Bizler Berkin’in yoldaşları, sıra arkadaşlarıyız” diyen liseliler her lisede “Hayır” komiteleri kurulması önerisinde bulundu.

“ÜNİVERSİTE KOMİTELERİ KURULACAK”
Forumun ikinci bölümü olan üniversite oturumu başlarken Yumurtadan Sesler Korosu bestelediği hayır şarkısını söyleyerek foruma renk kattı. Oturumun ilk konuşmasını LGBTİ+ Kolektifi’nden genç yaptı. “AKP bugün bir başkanlık sevdasına düştü. Biz biliyoruz ki Tayyip bu sevdası gerçekleştiğinde gerici/cihatçı kanallarıyla ilk saldıracağı kesimlerden biri LGBTİ’lerdir.  Söylemeliyim ki iktidar yozlaştırır. Mutlak iktidar mutlak yozlaştırır. Bizde LGBTİ Kolektif olarak size rengârenk “Hayır”lar getirdik. Üniversitede rengârenk hayır meclisi kurmayı ve görünürlülüğümüzü arttırmayı düşünüyoruz” diyen LGBTİ+ Kolektifi üyesi genç divana LGBTİ+ Hayır meclisi önerisini sundu.

Çok sayıda üniversitelinin konuşma yaptığı oturumda “Bulunduğumuz her ortamda kantin, yurt, mahallelerde, her yerde ‘Hayır’ı örgütlemeliyiz” denilerek üniversite ve fakültelerde hayır meclisleri kurulması ve saha çalışmalarına bir an önce başlanması önerileri sunuldu.

“AKP İKTİDARININ KARŞISINDA BİZ VARIZ”
Son oturumda çalışan/mahalleli gençlerin konuşmaları ve önerileri yer aldı. “Evet diyenlerin hiçbir argümanı yokken, hayır diyenlerin sayfalar dolusu söyleyeceği sözü var. Bizler 14 yıllık AKP iktidarını Gezi’de yendik. 7 Haziran’da yendik. Genç kadınlar olarak sokakları doldurduğumuzda kadın düşmanı yasaları her defasında başlarına çaldık. Ve biz yine onları yeneceğiz, sandıktan ‘Hayır’ı çıkaracağız. Bizi güvencesizleştiren, yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışan AKP iktidarının karşısında biz varız” diyen mahalleli gençler “Hayır”ı her alanda örgütleyeceklerini belirterek mahalle komitelerinin kurulması önerisinde bulunuldu.

Üçüncü oturumun ardından divan tarafından forum boyunca alınan önerilerle oluşturulan 10 maddelik sonuç bildirgesi okundu. Bildiregenin okunmasının ardından etkinlik hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi.

ekip

Benzer Yazılar