KADIN MANŞET SOKAK

Antalyalı Kadınlardan çağrı: Göndereceğimiz bir adam, kazanacağımız bir hayat var

Antalyalı kadınlar, Kadın Savunması çağrısıyla seçim tavrı ve çalışmalarını tartışmak üzere bir araya geldi.

Antalya Sokakları- Antalyalı kadınlar, Kadın Savunması çağrısıyla seçim sürecini konuşmak üzere bir araya geldi. Meltem Cep Sahne’de Rüya Kurtuluş’un katılımıyla gerçekleşen toplantıda kadınların seçim tavrına dair yürütülen tartışmaların yanı sıra, bu eksende kadınların kentte yürütebileceği çalışmalar değerlendirildi.

Kadınların kartlara taleplerini yazarak dilek pankartına asmasıyla başlayan toplantı Kadın Savunması’nın yapısına ve çalışmalarına ilişkin yapılan açıklamalarla devam etti. Konuşmacı Rüya Kurtuluş, bağımsız bir kadın örgütlenmesi konusunda yürütülen uzun tartışmalar sonucunda Kadın Savunması’nın çalışmalarına başladığına değinirken, birçok kentte gerçekleştirilen eylem/etkinlikleri aktardı.

Seçim sürecine ilişkin tartışmalarla devam eden toplantıda, siyasi karakterlerin ürettiği erkek egemen söylemlere, siyasi partilerdeki kadın temsiliyetinin ve adayların az olmasına değinildi. Kadın temsiliyetinin az olmasına karşın, bu süreçte de kadın sözünün önemine işaret eden Rüya Kurtuluş, “16 yıllık AKP iktidarının gerici politikalarıyla beslediği kadın düşmanlığının karşısında, laikliği temel alarak mücadele ettik. Bu zamana kadar edindiğimiz deneyimler, attırdığımız geri adımlar kadınların bir arada ne kadar güçlü olduğunu bizlere çok net gösterdi. Siyasilerin birbirlerini ‘Er meydanlarında, erkekçe kavga etmeye’ çağırarak ilerleyen seçim sürecinde de söyleyeceğimiz söz, atacağımız adımlar büyük önem taşıyor. Net bir aday işaret etmiyor olmamız, söz söylemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. 16 yıl boyunca yaptıkları yetti. Göndereceğimiz bir adam, kazanacağımız bir hayat var. Bu eksende pratik olarak yapabileceklerimizi önümüze koymamız gerek ” dedi.

“ER MEYDANINA DEĞİL, MOR MEYDANA”

“Er meydanlarına, erkekçe kavgaya çağrıların yükseldiği süreçte mor meydanlar kuracağız” diyen kadınlar, Üçgen Mahallesi’nde bulunan Giritli Parkı’nda Mor Meydan etkinliği düzenlemeye karar verdi. Tarih ve saatine dair duyuruların ilerleyen zamanlarda yapılacağı etkinlikle Antalyalı kadınlarla kitlesel bir şekilde buluşulma hedefleniyor.

 

 

 

Benzer Yazılar