KENT MANŞET SOKAK

Antalyalılardan Konyaaltı Sahili Tepkisi: Yağmalatmayacağız

Yüzlerce Antalyalı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen Plaja Yat Limanı, Boğaçayı’na süni göl projesine karşı bir araya geldi.

Antalya Sokakları –  Konyaaltı Sahili Halkındır İnisiyatifi çağrısıyla bugün Konyaaltı Plajında toplanan yüzlerce Antalyalı sahiline sahip çıktı. Sahilin yat limanı, Boğaçayı’nın suni göl olmasını istemeyen Antalyalılar, sahilde piknik yaparak, top oynayarak vakit geçirdi. Etkinliği çok sayıda kurum temsilcisi ve CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak ve Niyazi Nefi Kara destek verdi.

RANT VE TALAN PROJESİ
Konyaaltı sahilinde toplanan grup adına açıklamayı, Halkevleri Genel Yönetim Kurulu (GYK) Üyesi Akdeniz Bölge Temsilcisi Kutay Meriç yaptı. Antalya sahillerini korumak için yürütülen mücadelenin bir parçası olarak Konyaaltı sahilinde toplandıklarını hatırlatan Meriç, şöyle konuştu: “Başta Konyaaltı sahili olmak üzere Lara sahilleri de dahil büyük bir rant projesinin, bir talan projesinin içinde bulunmaktadır. Birçok yönü kamuoyuna dahi açıklanmayan, genel geçer laflarla bütün bu Antalya sahilleri çeşitli proje adı altında rant ve talana mahkum ediliyor.”

 

10 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI KÜLLİYEN YALAN
“Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı ve Boğaçayı ile liman arasında kalan 1 kilometrelik alana 1 buçuk katrilyonluk proje yaptığı söylüyor. 1 katrilyonda Lara’daki kruvaziyer limanı için yapacağını söylüyor. İkisinin toplamı 2 buçuk katrilyon lira eder. Başkan Türel, bu 2 buçuk katrilyonluk projelerle 10 bin kişiye iş sağlayacağını iddia ediyor. Bu tamamen, külliyen yalandır. 10 bin kişiye iş sağlayabilmesi için burada en azından 40-50 tane beş yıldızlı otel yapması lazım. Marinada çalışacak 30 kişidir, Boğaçayı’nda da çalışacak 100- ya da 150 kişidir. Olacak sadece budur. Peki bu Antalya’ya ne kaybettirecek? Eğer, buraya bu yat limanı yapılırsa, 10 bin yılda oluşan bu sahil, milyonlarca insanın kullandığı bu sahil, bir daha geri gelmeyecektir. Dünyanın hiçbir yerinde sahillere yat limanı yapılmaz, kullanılmayan alanlara yapılır. Ama Menderes Türel, bu yat limanını buraya, bu sahile yapacak. Bu sahilin bin 200 metrelik bölümünü kullanılmaz hale getirecek. Buraya beton dökülecek ve buraya bir liman inşa edilecek. Bu akıl karıysa biz bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz”

SAHİL KATLEDİLECEK
“Boğaçayı’na ‘suni bir göl yapacağız ve çevresine de restoranlar olacak’ diyorlar. Denizin suyunu Boğaçayı’nın içine verecekler. Boğaçayı’nın 10 bin yıldır bu sahili beslediğini, şu çakıl taşlarını getirenin bu dere olduğunu herkes söylüyor. Eğer buraya bu projeyi yapar ve bu akışı engellerseniz bu sahil kuruyacak, bu sahil daralacak. Hem de bu daralma 5-10 yıl gibi bir zamanda olacak. Bu taşları deniz getiriyor, Boğaçayı getiriyor bu sahil böyle oluştu. Dolayısıyla bu projeyle tümden Konyaaltı sahilinin katledilmesiyle karşı karşıyayız. Bu proje yapılırsa ve orada çakılın ve kumun gelmesi engellenirse bu sahil yok olur.”

 

KRUVAZİYER LİMANINA İHTİYAÇ YOK
Kutay Meriç, yine Büyükşehir Belediyesi tarafından Lara’ya yapılacak kruvaziyer limanıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu yıl Antalya’ya sadece 11 kruvaziyer gemisi geldiğini hatırlatan Meriç, “2013 yılında kruvaziyer turizmi zirve yaptığı zaman gelen gemileri bile bu liman karşıladı. Yani Lara’ya bir kruvaziyer limanı ihtiyacı yok. Antalya’ya kruvaziyer turistinin gelmemesinin nedeni kentimizde bir kruvaziyer limanı olmamasından kaynaklanmıyor. Kruvaziyer turistinin yüzde 85’i Amerikalı turistlerden oluşuyor. Bunlar orta ve üst sınıf, zengin, canı tatlı bir turist grubu. Rus turist gibi değil. Bunlar ‘Orta Doğu’da savaş var’ diye gelmiyor. Buna bizzat AKP hükümetinin alet olduğu, öncülük ettiği, gidip ortalığı karıştırdığı, sebep olduğu bir terör ve savaş var. Bu nedenle gelmiyor bu turist buraya, liman olmadığı için değil. Yazıktır buraya 1 katrilyon ara harcayıp da Lara gibi bir plajı da yine katletmek akla uygun bir durum değildir” dedi.

SERMAYEYE HİZMET EDEN YATIRIMLAR
Antalya Kent İzleme Platformu Kurucusu Avukat Mustafa Şahin ise Antalya’da olan biteni anlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Özellikle kentsel yatırımlar konusunda neler oluyor, Antalya halkının yararına bir şeyler yapılıyor mu, yapılmıyor mu, izleme ve kamuoyuyla paylaşma çalışmalarını yapıyoruz. Konyaaltı sahiliyle ilgili yapılan yatırımlar konusunda, ‘ilçenin iki yakasını birleştireceğiz’ açıklaması yapılmıştı. Aslında bu yatırımlar gerçekten de yerel yöneticilerin yakalarını ele verdikleri projeler oldu. Zira yapılan yatırımların tamamı kamusal alanlar üzerinde ancak kamusal yararlar gözetmeyen tamamen sermaye dünyasına hizmet eden yatırımlar olarak, parası olanların kullanabileceği, onu öne çıkaran yatırımlar olarak görülmektedir. Konyaaltı sahili projesinden, Antalya kent parkının ticarileşmesine, Boğaçayı projesinden Tünektepe projesine kadar tamamen sermaye dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerçekleştirilen projelere söz konusudur” diye konuştu.

 

 

Açıklamaların ardından bir grup genç denize girerek üzerinde “Konyaaltı Sahili Halkındır, Yağmalatmayacağız” yazılı bir pankart açtı. Promete müzik gurubunun dinletisiyle devam eden etkinlik, yurttaşların piknik yapmasıyla ve  top oynamasıyla devam etti.

 

Benzer Yazılar