DOĞA SOKAK

Antalya’nın son doğal plajı da ranta açılıyor

Antalya – Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Antalya Kaş’taki Kaputaş Plajı’na iş makinesi, jeneratör ve kulübe indirildi. Kaputaş’ı bundan böyle AKP’li belediye işletecek

Kaş ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’na bugün (27 Mayıs) iş makineleri girdi. Kaş-Kalkan karayolunu trafiğe kapatılarak yüzlerce basamaklı merdivenle inilen kumsala dev vinç yardımıyla jeneratör ve küçük kulübeler indirildi. Beyaz kumları ve turkuvaz rengiyle ünlü Kaputaş’ın doğal yapısının iş makinesiyle tahrip edilmesi ise tepkilere neden oldu. Kanyon ağzında biriken yurttaşların gözleri önünde yapılan çalışmanın amacı ise Kaputaş Plajı’nın bundan böyle AKP’li Kaş Belediyesi tarafından işletilecek olması.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, aynı adı taşıyan kanyonun denizle buluştuğu noktada yer alıyor. Dünyanın en güzel cep plajlarından biri olarak gösterilen Kaputaş, Türkiye’nin tanıtım filmleri ve posterlerinin de ayrılmaz bir parçası. Ancak bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en popüler mola yerlerinden biri olan Kaputaş’a iş makinesi indirilerek doğal yapının bozulması tepkilere neden oldu.

PLAJA İŞ MAKİNESİ SOKTULAR
Kaş-Kalkan karayolu bir süreliğine trafiğe kapatılarak yapılan çalışma kapsamında, Kaputaş Plajı’na indirilen iş makinesi kumsalın arkasındaki alanda düzenleme yaptı. Bunun ardından vinç yardımıyla plaja jeneratör, kulübe ve çeşitli malzemeler indirildi. Çalışmayı izleyenler uygulamaya tepki gösterdi. Uygulama, bölgede yurttaşların ve turistlerin ücretsiz olarak yararlanabildiği son doğal kumsal olan Kaputaş’ın ranta açılacağı eleştirilerine neden oldu.

AKP’Lİ KAŞ BELEDİYESİ İŞLETECEKkas-plaji-1
AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, bir süre önce yaptığı açıklamada, Kaputaş Plajı’nın, Çukurbağ Yarımadası’nda doğal sit alanı üzerinde yapılan mesire yeri ve plajla birlikte Kaş Belediyesi tarafından işletileceğini dile getirmişti.

YEREL YÖNETİMLER PAYLAŞAMIYOR
Doğal güzelliği ile uzun yıllardır yerel yönetimler arasında paylaşılamayan Kaputaş Plajı’na daha önce de Kalkan Belediyesi kafeterya ve benzeri tesisler yapmak için kumsala beton dökmüş ancak daha sonra yasal girişimlerin sonucu çalışma durdurulmuştu.

Kaynak: SoL

Benzer Yazılar