SOKAK

Rojava’da yaşamını yitiren Bedrettin Akdeniz anıldı

Antalya – Geçtiğimiz gün Rojava Cizire Kantonu’nun Serekaniye cephesindeki Mebruka bölgesinde, IŞİD çetelerinin döşediği mayınları temizlerken gerçekleşen patlama sonucu hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz, SDP’nin çağrısıyla toplanan kitle örgütleri ve partilerin katılımıyla anıldı.

“Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) komutanlarından Bedrettin Akdeniz, 25 Mayıs’ta Cizire Kantonu’nun Serekaniye cephesindeki Mebruka bölgesinde IŞİD çetelerinin döşediği mayınları temizlerken gerçekleşen patlama sonucu hayatını kaybetti. Bugün SDP çağrısıyla toplanan kitle örgütleri ve partilerin katılımıyla Akdeniz’i anma etkinliği gerçekleştirdi.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan kitle, “Bedrettin Yaşıyor Kurtuluş Devam Ediyor” sloganları eşliğinde Attolos Meydanı’na yürüdü. Attolos Meydanında Bedrettin Akdeniz ve devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı.

11355446_741171342661909_663646885_nYapılan açıklamada Esra Nur, “Bedrettin inşaat işçisiydi ve bu bir neferi olduğu işçi sınıfının kurtuluş mücadelesini Kobane’de yükselen insanlık savaşı ile birleştirmeyi görev bildi. İnsanlığın onur savaşında ön saflarda yer alan Bedrettin’in adı şimdi “onur” oldu. Çünkü Bedrettin, Ortadoğu’da beslenen katliamcı çetelerin karşısına ve TIR’larla onlara silah taşıyan onursuz siyasi iktidarların karşısına yüreğini koydu cephede kahramanca ölümsüzleşti. Anısı devrim ve sosyalizm mücadelemize ışık tutacaktır.” dedi.

Yapılan basın açıklaması ardından eylem sona erdi.
(da-da*/pi)

Benzer Yazılar