MANŞET SOKAK SPOR

Antalyaspor’da İzmir Marşı korkusu: Yönetim bilet satışını kapattı

Gençlerbirliği-Antalyaspor maçında iki takım taraftarının İzmir Marşı’nı söylemesi üzerine Antalyaspor yönetimi, marşın “Hayır kampanyasının siyasi malzemesi” olduğunu söyleyip taraftarını tehdit etti. Taraftar ve futbolcular açıklama ortak tepki gösterdi, Başakşehir maçında marşı daha güçlü söyleme çağrıları yaptı. Kulüp yönetimi ise bilet satışlarını önce kaldırdı, ardından sınırladı

Antalya – Tayyip Erdoğan’ın Başakşehirspor’a alenen destek çağrısı yapması, üç büyük kulüp taraftarlarının buna tepki göstermesi, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde yaşanan olayların tribünlere dönük yeni bir baskı furyasına kapı aralaması derken, iktidar ile taraftarları karşı karşıya getiren bir kriz de Antalyaspor’da patlak verdi.

İZMİR MARŞI TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ: “HAYIR KAMPANYASI SİYASİ MALZEMESİ”
Süper Lig’in 32. haftasında Ankara’da oynanan Gençlerbirliği-Antalyaspor maçının son dakikalarında iki takım taraftarları birlikte İzmir Marşı’nı söyledi.

Son dönemde tribünlerde sıklıkla görülmeye başlayan bu eğilime ilişkin ilk defa bir futbol kulübü yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Antalyaspor kulüp yönetimi, 8 Mayıs’ta yaptığı açıklamada marşın “Hayır” süreci ve bir parti ile özdeşleştiğini iddia etti:

Kırmızı-beyaz renklere gönül veren bir kısım taraftarın Gençlerbirliği maçının son dakikalarına doğru ortaya koyduğu bazı tezahüratları, birlik olma ruhuna uygun olmamıştır. Yine Gençlerbirliği maçında bizlerin de çok sevdiği ve milli duygularımızı kabartan, ancak bir siyasi partinin gerek referandumdaki ‘Hayır’ kampanyası sürecinde, gerekse Cumhurbaşkanı adayı tarafından siyasi malzemesi haline dönüştürülmüş bir marşın siyasi tarafgirlikle söylenmesi açıkçası hoş bir davranış değildir.

Kulüp yönetimi, “istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmemek için ligin bitimine kadar centilmenliği elden bırakmama” sözleriyle taraftarı tehdit etmekten de geri kalmadı.

TARAFTAR VE FUTBOLCULARDAN YANIT
Antalyaspor taraftarının, kulüp yönetiminin açıklamasına yanıtı ise aynı sertlikte oldu. Taraftar grupları peş peşe yaptıkları açıklamalar ve paylaşımlarla asıl siyasi tavır alanın kulüp yönetimi olduğunu söyledi, İzmir Marşı’nın tribünlerden asla silinemeyeceğini ve bundan sonra daha gür bir biçimde söyleneceğini ilan etti:

BİLET SATIŞI ÖNCE KAPATILDI, SONRA SINIRLI AÇILDI
Taraftarların, 33. haftada oynanacak Başakşehir maçında daha güçlü bir biçimde İzmir Marşı söyleme çağrıları yapması üzerine kulüp yönetimi harekete geçti ve maçın biletlerini satışa kapadı. PassoLig’in sitesine giren taraftarlar “Satın Al” seçeneğinin kapalı olduğunu gördü.

Bilet alamayan taraftarların duruma tepki göstermesi üzerine ise kulüp yönetimi geri bastı ancak bu defa da tribünün sadece 2. ve 4. kategorilerinin biletleri satışa çıkarıldı, diğer kategorilerle ilgili ise bir açıklama yapılmadı.

Antalyaspor Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Melis Köse Metin ise satın alma işleminin neden kapalı olduğu konusunda da neden sadece iki kategorinin biletlerinin satışa çıktığı konusunda da fikir sahibi olmadığını iddia etti.

Sendika.Org

Benzer Yazılar