DOĞA KENT MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

Antik kentin üzerine yol yapılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 5M Migros’a yeni bir giriş açmak için antik kent üzerine yol yapacağı ortaya çıktı

Antalya Sokakları Özel – Büyükşehir Belediye’sinin 8 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşen meclis toplantısında,  Konyaaltı’nda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü kavşağında trafik yoğunluğu nedeniyle sola dönüşler yasaklanmıştı. Ancak meselenin sadece bu kadarla kalmadığı belediyenin 5M Migros’a Dumlupınar Bulvarı üzerinden yeni bir yol açmak istediği ortaya çıktı. olbia-kanyonu-2

olbia-kanyonu-belgeAntalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 15-12-2016 tarihli yazısıyla başvurarak 5M Migros’a Doğu yönünden gelecekler için Dumlupınar Bulvarı üzerinden giriş için yol yapımı istediği ve komisyonun da 30 Mart 2017 tarihli yazısı ile onay verdiği ortaya çıktı.

YASADIŞI YAPI KARARI VERİLMİŞ
Yol yapım izni istenen arazide Olbia-Attaleia antik kentleri olduğu ve 1.derece doğal sit alanı içinde kaldığı komisyon raporunda da belirtilirken, bölge hem tarihi hem doğal SİT alanı içinde bulunmakla birlikte aynı zamanda su kaynaklarına da sahip.
Yıllar önce Migros’un antik kent kalıntıları üzerine yapıldığı gerçekçesiyle yıkımı için dava açılmış, yasadışı yapıldığına karar verilmiş ancak ‘milli servet’ gerekçesiyle kullanımına izin verilmişti.
Büyükşehir Belediyesi’nin yol yapım isteği, atama ile işbaşına getirilen Koruma Bölge Komisyonu’nun kararının ardından Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderilmesi bekleniyor.

Antalya Sokakları Özel

Benzer Yazılar