KENT KÜLTÜR-SANAT SOKAK

Arkeoloji Müzesi’ne hırsız girdi

Antalya – Avrupa’nın en büyük müzeleri arasında gösterilen 30 bin metrekarelik alanı bulunan Antalya Müzesi’ne giren hırsız, tarihi eserlerin restorasyonunun yapıldığı atölyeden 6 bin TL’lik malzeme çaldı.

Yorgun Herkül (Herakles), Afrodit, Zeus, Hera, Athena heykelleri, Noel Baba Aziz Nicholaos’a ait olduğu düşünülen bir kısım kemikler, ‘Yüzyılın Hazinesi’ olarak nitelendirilen Elmalı Sikkeleri gibi paha biçilemez eserleri barındıran müzedeki hırsızlık olayı, 23 Kasım Pazartesi saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Müzenin arkasındaki duvar ve demir parmaklıklardan atlayıp, tarihi eserlerin restorasyon işlemlerinin yapıldığı üç tarafı kapalı, ancak ön kısmı açık alana giren hırsız, atölyedeki matkap, yapıştırma cihazları ve ürünleri gibi yaklaşık 6 bin lira değerindeki malzemeyi çaldı.

İKİ GÜN SONRA FARK EDİLDİ
Hırsızlık olayı, iki gün sonra malzemelerin lazım olması ve bulunamaması üzerine kamera kayıtlarının kontrol edilmesiyle ortaya çıktı. Olay üzerine Müze Müdürlüğü yetkilileri, durumu Bahçelievler Polis Merkezi’ne bildirdi. Kimliği tespit edilemeyen erkek hırsızın bulunması için çalışma ve adli soruşturma başlatıldı.

hırsız1

60′A YAKIN KAMERA İŞLEV GÖRMÜYOR
Bir güvenlik kamerasının görüntülediği ancak hassas algılama özelliği olmadığı için alarm vermediği hırsızlık olayı, üç yıl önce müzeye yapılan güvenlik sistemine ilişkin ihalenin teknik şartnamelere uygun olmadığını da ortaya çıkardı. Üç yıl önce yaklaşık 600 bin TL civarında bedelli ihale ile Antalya Müzesi’nin güvenlik sistemi yenilenmişti. Müzenin birçok alanına kurulan 60’a yakın güvenlik kamerasının hassas algılama özelliğinin bulunmadığı öne sürülerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yöndeki teknik şartnamesine uygun olmadığı gerekçesiyle bazı sorunlar da yaşanmıştı. Olayla ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nce de soruşturma başlatıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, talimatı gereği soruşturma açıldığını belirterek, “Bu soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz. Bir eser çalınma yok. Depodan kablo, matkap gibi malzemeler alınmış. Sonucunda kimin ihmali gözükürse gereği yapılacak” dedi.
Hırsızlık olayının gerçekleştiği atölyede ise Korkuteli’nde bulunduğu belirtilen lahitlerin onarımının sürdüğü kaydedildi

Kaynak : Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Benzer Yazılar