DOĞA MANŞET SOKAK

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu Çevre Bilinci Parkı açıldı

Muratpaşa Belediyesi, Antalya’nın Finike ilçesinde işlenen cinayette hayatlarını kaybeden çevreci çift Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun isimlerinin Güzeloluk Mahallesi’ndeki parka verilmesini kararlaştırmıştı. Parkın açılışı bugün saat 12.00’de yapıldı. Açılış etkinliği Güzeloluk Mahalle Muhtarı İzzet Ak, Doğa ve Yaşam Savunucuları, katledilen çiftin kızları Emine Büyüknohutçu, sendika, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ve onlarca kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Antalya Sokakları –  Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti Mayıs ayında Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Kızılcık Yaylası’ndaki iki katlı evlerinde gece saatlerinde katledilmişti. Bölgedeki mermer ocaklarına karşı mücadeleleriyle bilinen doğa savunucusu çiftin ismi Muratpaşa Belediyesi tarafından Güzeloluk Mahallesi 1888-1889 sokak kesişiminde yer alan parka verildi. Parkın açılışı bugün saat 12.00’de  gerçekleştirildi.

Kurdale kesiminden önce basın metnini okuyan Emine Büyüknohutçu, “Her şey toprağı, ağacı, yaşamı ve doğayı sevmekle başladı. Bu başlangıç gerisini getirdi ve anne ve babamızın daha büyük sorumluluklar almasını sağladı. Birçoğumuzun isimlerini bile duymadığı canlıları önce sevmeye sonra onların yaşam hakları için mücadele etmeye başladılar” şeklinde konuştu

Emine Büyüknohutçu, “Bizler en başta doğa için adalet istiyoruz. Yoksa geriye ne bir avuç toprak, ne bir damla su, ne kardeşçe bir orman, ne de hür bir ağaç kalacak… Kalbimizde yaşattığımız ülkeye kavuşuncaya kadar vazgeçmeyeceğiz, yaşamı savunacağız!” dedi.

Basın açıklaması ardından, parka fidanlar dikildi. Fidan dikiminin ardından panel başladı. Panelde yaşam savunucularının karşılaştığı saldırılan tarihçesinden taş ocaklarının ve madenciliğin doğaya ve kültürel mirasa olumsuz etkilerine kadar değişik konular ele alındı. Panelin ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

 

şk/nob

Benzer Yazılar