MANŞET SOKAK

Polisin kaza dediği olay cinayet çıktı

Antalya’da 7 Mart tarihinde trafik kazası sonucu otobüsün altında kalarak hayatını kaybettiği bildirilen Mehmet Oktay Kurt’un (41) öldürüldüğü ortaya çıktı. Mehmet Oktay Kurt’un ailesinin avukatı Duygu Bayrakeri, yoğun araştırmalarının sonucunda olayın kaza değil cinayet olduğunu ispatladı

Antalya- Antalya’da 7 Mart tarihinde trafik kazası sonucu otobüsün altında kalarak hayatını kaybettiği bildirilen Mehmet Oktay Kurt’un (41) öldürüldüğü ortaya çıktı. Mehmet Oktay Kurt’un ailesinin avukatı Duygu Bayrakeri, yoğun araştırmalarının sonucunda olayın kaza değil cinayet olduğunu ispatladı. Mehmet Oktay Kurt’un kolunu otobüsün kapısına sıkıştırarak aracını süren ve düşmesi ile üzerine sürdüğü belirlenen sürücü Gökhan Pusat (34) 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

POLİS KAZA DEDİ
Antalya’nın Kepez İlçesi Varsak Mahallesi’nde oturan Mehmet Oktay Kurt, 7 Mart gecesi şehir merkezinden evine gitmek üzere 07 KZ 979 plakalı özel halk otobüsüne bindi. Varsak Karşıyaka Mahallesi eski belediye önünde otobüsün altında kalarak hayatını kaybetti. Gece Mehmet Oktay Kurt’un evine giden 2 sivil polis eşi Filiz Kurt’a, “Eşiniz gece otobüsün altında kalarak kaza geçirdi. Kaldırıldığı özel hastanede hayatını kaybetti” bilgisini verdi.

ASLİYE CEZADA DAVA AÇILDI
Eşinin ölüm haberini alan Filiz Kurt’a eşinin eşyaları teslim edildi ancak cep telefonu eşyaların arasında çıkmadı. Bir gün sonra Filiz Kut’u tanımadığı bir kişi eşinin kayıp telefonundan arayıp, “Bu telefonu mezarlıkta buldum. ‘Eşim’ diye kayıtlı olduğu için sizi aradım” dedi. Ardından adresini alıp telefonu teslim etti. Bu sırada Mehmet Oktay Kurt’un ölümüne neden olan otobüs sürücüsü Gökhan Pusat çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet vermekten tutuklandı.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
Mehmet Oktay Kurt’un eşi Filiz Kurt, olayla ilgilenmesi için avukat Duygu Bayrakeri’ye vekalet verdi. Bu sırada 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Kaza raporlarını inceleyen avukat Bayrakeri, sürücünün ifadesindeki çelişki ve kaza tespit tutanağındaki eksiklikler nedeniyle şüphelendi. Bayrakeri, Mehmet Oktay Kurt’un ölümüne neden olan halk otobüsündeki kamera görüntülerini araştırdı ve kısa sürede ulaşarak görüntülere el koydurdu.

DAVA AĞIR CEZAYA TAŞINDI
Avukat Duygu Bayrakeri görüntüleri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sundu. Gelen görüntüler karşısında mahkeme görevsizlik kararı verince dosya Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne aktarıldı ve dava burada görülmeye başlandı. Görüntüleri ayrıntılı olarak inceleyen mahkeme heyeti otobüs sürücüsü Gökhan Pusat’ın tüm yolcuları indirdikten sonra aracını durdurduğunu, otobüsün içindeki ışıkları kapattığını ve arkada uyuyakalan Mehmet Oktay Kurt’un cep telefonunu alarak şoför koltuğunun yanındaki açılır kapanır bölüme bıraktığını, otobüsün ışıklarını tekrar açarak yola devam ettiğini belirledi. Mahkeme heyeti ve bilirkişinin incelemesinde, 7-8 dakika sonra otobüsün yeniden durduğu, şoförün Mehmet Oktay Kurt’u dürterek uyandırmaya çalıştığı ve ardından yola devam ettiği tespit edilirken 2 dakika sonra Mehmet Oktay Kurt’un uyanarak çantasını toplayıp sürücünün yanına geldiği görüldü. Kayıtlara göre Kurt’un, şoförün kapıyı açmasına rağmen otobüsten inmediği ve ikilinin arasında tartışma çıktığı anlaşıldı. Bu sırada şoförün gasp ettiği cep telefonunu bıraktığı yerden alıp önce şoför mahalli altına, sonra da cebine koyduğu belirlendi. Tartışma sürerken şoförün bir ara otobüsten aşağı inip geri bindiği kayıtlara yansırken, kapanan kapıya kolu sıkışan Kurt’un hareket eden otobüsten düşerek otobüsün sağ lastiğinin altında kaldığı da ortaya çıktı. Kurt’un hastaneye kaldırılmasına rağmen hayatın kaybettiği belirlenirken, görüntüleri inceleyen bilirkişi raporunda da otobüs kaptanı Gökhan Pusat’ın yolcu Mehmet Oktay Kurt’un cep telefonunu çaldığı için olayı gizlemek amacıyla cinayeti işlediğini tespit ettiğini mahkemeye bildirdi. Sürücü Gökhan Pusat ise kendine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

30 YILA MAHKUM ETTİ
Mahkeme, sanığın olası kasıt altında işlediği hırsızlık suçunu gizlemek amacıyla Mehmet Oktay Kurt’u öldürdüğüne karar vererek; sürücü Gökhan Pusat’ı cep telefonu hırsızlığından 5 yıl, Mehmet Oktay Kurt’u öldürmekten 25 yıl olmak üzere toplam 30 yıl hapse mahkum etti.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar