EĞİTİM SOKAK ÜNİVERSİTE

‘Barışı savunan akademisyenler onurumuzdur’

Antalya Sokakları – Eğitim-SEN Antalya Şubesi, geçtiğimiz gün Akdeniz Üniversitesi’nde, barış bildirisi imzacısı akademisyene yönelen tehdit üzerine, ‘Barışı savunan akademisyenler onurumuzdur’ diyerek İİBF önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Barış için akademisyenler bildirisi imzacısı, Doç. Dr. Süleyman Ulutürk’ün kapısına tehdit içerikli not bırakılması üzerine, Eğitim- SEN Antalya Şubesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Doç Dr. Ulutürk’ün yanında oldukları dile getirilirken, “Biz bu ülkeyi de, üniversitelerimizi de faşistlere teslim etmeyeceğiz. Ne zamandan beri, eli kanlı faşistler bu ülkenin ve üniversitelerin sahibi oldular” denildi.

Sendika adına açıklamayı okuyan Kadir Öztürk açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Biz bu güne kadar, özgür bilim, özerk demokratik kamusal üniversite ve YÖK’ün kaldırılması için mücadele ederken, kimseden icazet almadığımız gibi, barışı savunurken de bunlardan icazet alacak değiliz. Cumhurbaşkanın başlattığı cadı avının oyuncağı olan zavallılar bilmeli ki, biz kardeşliği, barışı savunuyoruz”.

Üniversite yönetimlerinin, her bir koridorunda güvenlik kameraları bulunan, özel güvenlik aracılığı ile korunan üniversitenin içinde, akademisyenlerin odalarına kadar giden bu gruplara göz yumduğu dile getirilirken, “Üyemiz Doç. Dr. Süleyman Ulutürk ve bildiriye imza atan diğer akademisyenlere yönelik herhangi bir saldırının sorumlusu Rektör ve Antalya Valisi olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Baskılara, tehditlere boyun eğmeyerek, barışın ve insan hakları mücadelesinin savunucu olunacağı, akdemisyenlerle dayanışmanın büyütüleceği ifade edildi.

Benzer Yazılar