EĞİTİM MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Barışta ısrarcı akademisyenlere işten atma tehdidi

Akdeniz Üniversitesi’nde barış için imzacı olan akademisyenlere yönelik soruşturma süreci tamamlandı. Barışta ısrarcı olan 8 akademisyenin, görevinden atılması talep ediliyor.

Akdeniz Üniversitesi’nde “bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan 11 akademisyen ile ilgili yürütülen soruşturma detayları ortaya çıktı. Hürriyetten Salim Uzun’un haberine göre soruşturma sonucunda 8 akademisyenin kamu görevinden çıkarılması istendi.

Soruşturmacı komisyon üyelerine ifade veren 11 isimden 8’nin dosyası ‘öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkarılma’ talebiyle Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderildi.

Ülke genelinde büyük yankı uyandıran soruştuma süreciyle ilgili detaylar şöyle; imzacı öğretim üyeleri ile ilgili başlatılan soruşturma süreci iki aşamalı olarak değerlendirildi. İlk aşamada imzasını geri çeken isimlerin durumu değerlendirildi.

Bu üç isimle ilgili uyarma ya da kınama cezası öngörülürken, 8 ismin ise soruşturma dosyası ve komisyon kanaati YÖK’e gönderildi. YÖK soruşturma komisyonunun kararına uyarsa 8 akademisyen Yükseköğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 11. Maddesi kapsamında üniversite öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkarılacak.

Soruşturmanın tamamlanarak YÖK’e gönderildiğini doğrulayan Akdeniz Üniversitesi yetkilileri, soruşturmanın gizliliği açısından resmi açıklamanın YÖK kararı  sonrasında yapılacağını belirtti. Soruşturmanın ağır cezalarla sonuçlandırılabileceğini kaydeden yetkililer, şöyle konuştu: “İfadeler sonunda rektörlük de karar alabilirdi. Ancak memuriyetten çıkarma  teklif edildiği için dosya YÖK’e gönderildi” dedi. Barış talebiyle başlatılan imza kampanyası imzacılarını ise  “bölücülük açısından net yan alan ve ısrarcı olanlar” şeklinde niteledi.

Benzer Yazılar