EMEK MANŞET SOKAK

Gözaltındaki avukat Özden Saldıran’a meslektaşlarından destek

Antalya’da geçtiğimiz haftasonu düzenlenen baskınlarda 22 işi ile birlikte Avukat Özden Saldıran’ın da gözaltına alınması, Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından protesto edildi.

Antalya – Antalya’da geçen hafta sonu hakkında gözaltı kararı verilen 40 kişiye yönelik düzenlenen baskınlarda Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Özden Saldıran’ın da bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. Avukat Saldıran’ın gözaltına alınmasını protesto için meslektaşları  Antalya Adliyesi bahçesinde toplandı. Eyleme ÇHD Genel Başkan yardımcısı Münip Ermiş de katıldı. Daha önce kendisinin serbest bırakılması için eylem yapan meslektaşlarıyla bu kez bir başka meslektaşının gözaltına alınmasını protesto eden Ermiş, toplantıda açıklama yapmadı. Açıklamayı ÇHD Akdeniz Şube Başkanı avukat Deniz Yıldırım yaptı.

SORUŞTURMALARIN CİDDİYETİNE GÜVENMİYORUZ
Avukatlara yönelik operasyonların devam ettiğini, geçen hafta meslektaşlarından Veli Kara’nın tutuklandığını, hafta sonu ÇHD üyesi Özden Saldıran’ın gözaltına alındığını belirten Deniz Yıldırım, avukatların müvekkilleri ve müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilmemesi hususunun 1980 Havana Prorotolu’yla güvence altına alındığını belirterek, savunma hakkının kutsallığına dikkat çekti. Yıldırım, “Yaşadığımız bu karanlık süreçte kamuoyunda avukatlara yönelik saldırıların da olağan bir durum olarak algılanması, keyfi avukat gözaltıları ve tutuklamaları üzerinden bütün toplumda olağanüstü bir korku iklimi yaratmanın hedeflendiği görülmektedir” dedi.
Konuşmasında Münip Ermiş’i de örnek gösteren Deniz Yıldırım, “Avukat Münip Ermiş’i 1 aylık gözaltı kararıyla FETÖ’den gözaltına alıp, sonra da sorguda sadece ‘Emre Uslu ve Baransu’yu Twitter’den niye takip ediyorsunuz?’ sorusunu soranların yürüttüğü soruşturmaların ciddiyetine güvenmiyoruz. Diyabet ve tansiyon hastası meslektaşımız Özden Saldıran yargı önüne çıkarılıncaya kadar sokaklarda olacağız. Bürosunda, evinde arama yapılmış bir avukatın 5 günlük avukat kısıtlamasıyla emniyette tutulmasını kabul etmiyoruz” dedi.

GÖZALTINA ALINMANIN PATLAMAYLA İLGİSİ YOK
Gözaltına alınan Özden Saldıran’ın oğlu avukat Alkım Duygulu da sabaha karşı eve gelen polislerin, kitapları bile delil olarak aldığını belirtti. Gözaltı olayının iddia edildiği gibi Kemer yolundaki patlamayla ilgili değil, KCK’ye yönelik soruşturma kapsamında gerçekleştiğini aktaran Alkım Duygulu, geçen hafta baro genel kurulunda annesinin meslekte 25’inci yılını doldurduğu için ödül alan bir avukat olduğunu söyledi. Annesinin ne örgütle de ne de patlamayla ilgisi olduğunu anlatan Alkım Duygulu, “Bir avukatın aracının torpido gözünde bir avukat olan annemin isminin olması suç olarak görülüyor” dedi.

Benzer Yazılar