SOKAK

Antalya halkı savaş istemiyor

Antalyalılar “Savaşa Hayır” diyor ve savaşın çıkacağına düşük ihtimal verdiklerini belirtiyorlar. Bir annenin haykırışı ise olayın bir nevi özeti: “Daha düne kadar balım gülüm olduğumuz bir ülkeyle savaşa girmek olmaz. Savaş olursa da çocuklarımızı o savaşa göndermeyiz.”

ŞENOL ARSLAN: Bence Suriye’ deki iç savaş hem oradaki hem Türkiye’de ki insanları etkiliyor. Sonuçta iç savaş yani bundan tüm bölge insanları etkilenir.

NEVZAT GÜNDALI: Suriye durumu aslında iç savaşın beslendiği bir durum. Öyle medyadan gösterildiği gibi bir durum değil. İşin içerisinde AKP’nin karanlığa saplanması gibi bir durum var. Ellerinde patlayan bir Irak meselesi, ellerinde patlayan Mısır ve Ürdün meselesi var. Tayyip Erdoğan kukla devleti ihtiyacını Suriye ile kapatmak isteğindedir.

BURHAN SEZGİN: Ben savaşa karşı bir insanım fakat başbakan’ın niyetine, davranışlarına bakarsak savaş istiyor gibi görünüyor. Biz vatandaş olarak savaşa karşıyız ve vatandaş olarak başka bir ülkenin vatandaşlarını öldürmek istemiyoruz. Hiç kimseyi öldürmek istemiyoruz.

AYHAN ŞAHİN: Savaşı istemiyorum. İnsanların birbirlerini kırmasını bırakın kalplerini kırılmasını bile istemeyen bir insanım. Ben insanların belirli kalıplara sokularak ayrılmasına karşıyım. Zaten şuanda doğu bölgemizde bir savaşın olduğunu düşünüyorum.

AYSEL YALÇIN: Türkiye’nin Suriye ile savaşa girmesini kesinlikle istemiyoruz. Çünkü hepimiz birbirimizin içine geçmiş durumdayız. Bizim insanlarımız Suriye halkıyla bütünleşmiş. Oradaki ve buradaki insanlar birbirleriyle evleniyorlar. Daha düne kadar ballım güllüm olduğumuz bir ülkeyle savaşa girmek işimize gelmez. Savaş olursa da çocuklarımızı o savaşa göndermeyiz.

ORHAN KABAKULAK: Savaş istemiyorum. Barış istiyorum çünkü zarar gören Türkiye olur. Ama geldiğimiz şu aşamaya bakılırsa Türkiye tarafından Suriye’ ye müdahaleyi olası bir ihtimal olarak görüyorum.

AYŞEGÜL ATASEVEN: Suriye de ki iç savaş çok kötü etkiliyor Türkiye’yi. En baş sorun güneydoğu Anadolu bölgesi çok fazla Suriye’den göç almış vaziyette. Bu göç sebebi ile ister istemez güneydoğu halkında bir tedirginlik söz konusu. Bu göçler o bölgenin sosyal, ekonomik hayatını da zora sokan bir durum yaratıyor.

Serhat Kurt Haberi
Kaynak: BizimAntaya (26.09.2013)

Benzer Yazılar