KADIN KENT MANŞET POLİTİKA SOKAK YAŞAM

“Direnişin olduğu her yerde kadınlar vardır”

Antalya Sokakları – Dünyanın ve kentlerin yarısıyız diyen kadınlar ‘ Yerel Yönetim ve Kadın’ konulu panelde buluştu. Filiz Kerestecioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panelde, erkek egemen sisteme karşı kadınların direnişi, medyanın kadınları haberleştirme biçimi, barış ve kadın mücadelesi konuşuldu.

HDP Kadın Meclisi tarafından, düzenlenen ‘ Yerel Yönetim ve Kadın’ konulu panel HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Hacı Bektaş Veli Cemevi’nde gerçekleşen söyleşi, kadın katılımlı oldu. Panel, kadın mücadelesinde yaşamını yitiren ‘kız kardeşler’ için bir dakikalık duruşuyla başladı. Panelin bir diğer konuşmacısı Zarife Atik, şiddetin ve savaşın sadece Kürt illerinde yaşanmadığını, batıda da gizli bir katliamın olduğuna dikkat çekti. Atik, “Özellikle Kürt illerinde kadınların bedenleri sokakta sergilendi vahşi bir şekilde. AKP iktidarının zulmünü kınıyorum” dedi.

“GÜZEL OLAN HER ŞEY KADINLAR SAYESİNDE OLACAK”

‘Türkiye’de ve dünyada iyi ne kurulacaksa onu kadınlar yapar’ sözleriyle konuşmasına başlayan Filiz Kerestecioğlu, dünyadaki ilk ezilen ve ezen ilişkisinin kadın ve erkek arasında olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda Kürt illerinde süre gelen savaşın kadın düşmanı bir politika izlediğini dile getiren Kerestecioğlu, ‘kızlar geldik ininize girdik, fistanlar nerede’ gibi sözlerle kadınları utandırıp aşağılayabileceklerini zannedenler yanılıyorlar. Çıplaklıktan utanmamız gerekiyormuş gibi. Barış ve doğa için direnilen her yerde biz kadınlar olacağız” dedi.

IMG_7068

“MAĞDURİYET TARİHİNE SIĞDIRILAMAYACAK KADAR MÜCADELE TARİHİ VAR”

Erkek egemen sisteme karşı verilen özgürlük mücadelesinde Kürt kadınlarının ve Türkiye’deki kadınların özgürlük mücadelesinin birleştiğini söyledi. Medyanın kadınları mağdurmuş gibi yansıtmasına tepki gösteren Filiz Kerestecioğlu, “Kadınları mağduriyet tarihine sığdıramayacakları kadar mücadele tarihleri var” dedi. “Basının erkek egemen olması kadın haberlerinin 3. Sayfada yer almasıyla kendini gösteriyor.” ifadelerinde bulundu.

“BARIŞ KADINLARIN ELLERİNDE GELECEK”

Türkiye’deki kadın sığınaklarını durumu hakkında konuşan Kerestecioğlu, Şiddeti Önleme Merkezi (ŞÖNİM) veya kadın misafirhaneleri gibi var olan yerlerin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Meselenin şiddet gördükten sonra neler yapılabileceğinin değil, şiddetin olmasını önlemek olduğuna vurgu yaptı. Kerestecioğlu, “ Zaten aslında mesela şiddeti olduktan sonra tedavi etmek değil. Olmasını önlemek. Asıl Türkiye’deki en büyük eksiklik hayatın her alanındaki en büyük eksiklik, önlemek. Bunun yapılmasını engellemek. Çocuklardan başlayarak bunu yapmak gerekiyor. Kitaplardaki bu ayrımcı cinsiyetçi sözcükleri kaldırmak gerekiyor” dedi.

Dinleyicilerin sorularıyla panel sona erdi.

da-da*

Benzer Yazılar