MANŞET SOKAK SPOR

Avrupa kulüpleri endişeli: Kamp için Antalya tercih edilmedi

Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut, Türkiye sınırlarındaki askeri hareketlilik ve darbe girişimi nedeniyle Avrupa kulüplerinin bölgeye sıcak bakmadığını belirtti. Turgut, Avrupa ülkelerinden devre arası kampı için Antalya’ya gelecek takım sayısının yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Antalya – Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut, 2015’de 2 bin 500 takımın Antalya’ya geldiğini, bu yılki beklentinin bini aşmadığını ifade ederek  “2017 yılına kötü rezervasyonlarla başladık. Spor turizminin geçen seneye oranla daha sıkıntılı geçeceğini görüyoruz. Alman liglerinde sıfıra yakın rezervasyon söz konusu. Rusya süper liginde 4-5 takımın rezervasyonu var. Ancak Rus alt liginde hiç rezervasyon görünmüyor. Bunun da nedeni huzur ve güven ortamındaki endişe.” dedi

Bu yıl futbol kamp turizmi gelirinin yüzde 50 azaldığını söyleyen Ferit Turgut, “Nedeni güven ve huzur ortamından endişe olması. Sporcuların aileleri ciddi anlamda endişe duyuyor. Bu nedenle takımlar başka yere yönlendiriliyor” dedi.

TAKIMLAR ENDİŞELİ
18200595_401Turgut, uzun yıllar kamp için Antalya’yı tercih eden Alman kulüplerinin gelecek kamp döneminde güvenlik endişesiyle rezervasyon yaptırmadığını söyledi. Almanya’dan önceki yıllarda amatör ve profesyonel olmak üzere 250 civarında takımın Antalya’ya kampa geldiğini anlatan Turgut, gelecek kamp döneminde bu sayının amatör ve altyapı takımları olmak üzere 50’ye düştüğünü belirtti. Turgut, “Bundesliga’dan bu sene hiç rezervasyon yok. Bazı Alman amatör ve altyapı takımlarından rezervasyon var. Geçen yıl kamp döneminde Sultanahmet ve diğer patlamaların olması moral ve motivasyonlarını olumsuz etkiledi. Bu sene de güvenlik endişesiyle tercih etmediler. Sınırlarımızdaki askeri hareketlilik ve darbe girişimi nedeniyle bu bölgeye karşı soğuma oluştu. Şu anda baktığımızda Portekiz İspanya, Kıbrıs’ın güneyi ve Dubai’ye rezervasyon yapmış görünüyorlar” diye konuştu.

 

Benzer Yazılar